Ma már sajnos legtöbben hírből sem ismerik, hogy Dunaharasztin egykoron zsinagóga volt. Pedig pont száz évvel ezelőtt, az áldozatkész helyi zsidóknak köszönhetően, az Isten dicsőségére felújították régi imaházukat, s azt ünnepélyes keretek között vették újból használatba.
Az eseményről a következő híradás maradt fent:
„Dunaharaszti izr. közössége e hó [augusztus] 17-én lélekemelően szép ünnepély keretében avatta föl újonnan átalakított templomát. Főleg Löbl Bertalant, a hitközség új elnökét illeti az átalakítás érdeme, aki példás buzgósággal és fáradhatatlansággal szerezte meg az alapul szolgálható anyagiakat, mintegy 25 milliót. Az ünnepély délután 5 órakor kezdődött Pollák Samu pesterzsébeti kántor és énekkara által hangulatosan előadott magyar »Hiszekegy«, »Mah tauvu« [a »Mily szépek a te sátraid Jákob, hajlékaid Izrael!« kezdetű tórai imarész] és »Mizmaur sir chanukasz habbájisz« [»Ének a ház fölavatásakor« a 30. zsoltár] imákkal. Dr. Kriszhaber Béla kerületi rabbi magas szárnyalású, megragadó beszéddel avatta föl az újjáalakított templomot, nagy hatással mutatva rá a Dunaharasztin a felekezetek között uralkodó béke és egyetértés áldására. Az avatóünnepen megjelent a község katolikus lelkésze, a községi elöljáróság a főjegyzővel élén, a tűzoltó parancsnokság, a község felekezeti különbség nélkül, köztük a zágrábi egyetem egyik tanára is. Dr. Lengyel budapesti orvos, az egyetlen azok közül, aki a régi templomépítő-bizottság tagjai közül még életben van, a templom újjáépítőit üdvözölte. Dr. Vincze Jakab, a pesterzsébeti izr. hitközség elnöke elöljárósága élén jelent meg az avatáson és lelkesen köszöntötte a dunaharasztii hitközség áldozatkész közönségét, valamint Löbl Bertalan elnököt, akinek eléggé nem méltányolható nemes ügybuzgalma e szép művet Isten dicsőségére megalkotta.”
A zsinagógát a második világháború végén felrobbantották, helyén ma a Kisduna étterem áll.
Források:
Gáll Sándor, „Esetem André Kertész fényképével”, Dunaharaszti Hírek, 2021. 3. évf. 1. szám, 13. old. – a cikkben felhasznált kép is innen származik. „Hirek – Templom-avatás.”, Egyenlőség, 1924. 43. évf. 34. szám, 11. old. |