Az izraeli Tal Danan ápolónak készül és éppen vakációzott Srí Lankán, amikor a tanultakat a gyakorlatba átültetve megmentette egy másik izraeli turista életét.
Az ötvenéves férfi rendszertelen légzésről és rossz általános közérzetről panaszkodott, miután villám csapott abba a Srí Lanka-i partszakaszba, ahol éppen nyaraltak, írja a United with Israel.
Éppen Srí Lankán nyaralt a medikus hallgató
Tal Danan a Tel-Aviv-Jafó Egészségügyi Főiskolán tanul és katonai szolgálatát is medikusként töltötte az izraeli hadseregben. A tengerparton, a villámcsapás után azonnal felmérte a helyzet komolyságát és a kezébe vette a dolgok irányítását. Elsősegélynyújtás közben rendelkezett, hogy hívjanak mentőt és egy másik izraeli turistával együtt elkísérték a kórházba a férfit, akinek állapotát a kórházban sikerült stabilizálni.
Életmentés Srí Lankán
A férfi később virágcsokorral köszönte meg a 26 éves nőnek az életmentő támogatást.
„Tanulmányaim során rengeteg tudást és számos eszközt szereztem az egészségügyi ellátás és az elsősegélynyújtás terén, és ezek már több esetben bizonyultak életmentőnek éles helyzetben.
A megszerzett tudás tette lehetővé számomra, hogy ebben az esetben is gyorsan és hatékonyan cselekedjek, és ez az élmény megmutatta, hogy az ápolói tanulmányok nem csupán elméleti tudást adnak, hanem valódi felkészülést jelentenek arra, hogy éles helyzetben életet menthessünk és segíthessünk másoknak”
– mondta Danan. – „Örülök, hogy meggyógyult, hála Istennek” – tette hozzá.
Hasonló életmentésről korábban itt számoltunk be. Ide kattintva is különleges, szívmelengető történetet olvashat.
Oberlander Báruch rabbi egy korábbi írásában részletezte az életmentés fontosságát:
1. Életmentő eszköz magántulajdonban
Amikor valakinek a tulajdonában van az életmentéshez szükséges eszköz, például egy gyógyszer, akkor nem kérdés, hogy ő, mint tulajdonos elsőbbséget élvez és megtarthatja magának a gyógyszert (Talmud, Bává möciá 62a.). Nem ennyire egyértelmű a helyzet, ha a tulajdonos már annyira beteg, hogy a gyógyszer legfeljebb rövid idővel tudja meghosszabbítani az életét. Sok vélemény szerint megtarthatja (Encyclopedia of Medicine and Jewish Law (héber) 6. kötet 619. oldal), de van olyan vélemény, hogy a saját állapotától függetlenül nemes dolog részéről, ha átadja valaki másnak (uo. 607. oldal).
2. Döntés két páciens között
Abban az esetben ha egy harmadik személyé az életmentő eszköz, vagy köztulajdon, akkor fel kell állítani egy sorrendet, amihez a háláchá a következő iránymutatást adja (lásd Minchát Áser – Korona 4. fejezet).
Ha van két ember, akik közül az egyiknek azonnal szüksége van a lélegeztetőgépre, a másik viszont lehet, hogy túléli nélküle, akkor annak van elsőbbsége, aki nagyobb veszélyben van. Két azonos állapotú betegnél az kapja meg, akinek nagyobb esélye van a túlélésre (Encyclopedia uo. 620. oldal).
3. A kor nem számít
Érdekes, hogy egy vélemény kivételével konszenzus van abban, hogy a háláchá nem veszi figyelembe az életkort: nem tesz különbséget az alapján, hogy valakinek még öt vagy ötven évet van esélye élni, mert nem tudhatjuk, melyiküknek van több idő megírva. Ezek szerint, ha egy idős embernek nagyobb az esélye a túlélésre, akkor megelőzi a fiatalabbat (Minchát Áser uo.; Encyclopedia uo. 623. oldal).
4. Elsőbbség annak, aki már jelen van
A kérdés csak akkor merülhet fel, amikor egyik beteg se kapta meg az életmentő eszközt: ha már egyikük megkapta, akkor nem lehet tőle elvenni, akkor sem, ha kisebb esélye van a túlélésre (Minchát Slomo responsum 2. kötet 82:2.). Ha egy beteg a helyszínen van, akkor nem lehet tőle megtagadni az ellátást arra hivatkozva, hogy talán később érkezik valaki, akinek nagyobb szüksége van az eszközre. Ha azonban tudjuk, hogy a másik beteg úton van vagy szinte biztos, hogy meg fog érkezni, akkor már lehet mérlegelni a két beteg állapota alapján (Minchát Áser uo.).
5. Munkaerőhiány
Mi a helyzet, ha nem eszközhiány van, hanem emberi erőforrásból van kevés? Ilyen például, ha tömegszerencsétlenség történik és például húsz sebesültet kell egyetlen mentőnek ellátnia. Ilyenkor megfordul a logika és a gyorsabban ellátható, könnyebb sérülteket kell kezelni először. Ha ugyanis a legsúlyosabb sérülttel kezdi, akkor amíg vele van elfoglalva, a többi tizenkilenc állapota is romlani kezdhet és előfordulhat, hogy míg egy embert megment, addig az összes többi meghal (Encyclopedia uo. 629–630. oldal).
További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.