Hétnapos dínomdánom

Egy zsidó esküvőt követően még hat napon át folytatódik a mulatság. Ezeket az ünnepségeket úgy nevezik: sevá bráchot (héberül ברכות שבע), hét áldás, mivel ezeken a napokon az ifjú pár tiszteletére hét áldás hangzik el a megörvendeztetésükre rendezett lakomákat követő bencsolásban, vagyis az étkezés utáni áldásban. Ezeket a lakomákat többnyire családtagok vagy barátok rendezik a pár számára. Formájuk kötetlen, lehet jókedvű kerti grillezés ugyanúgy, mint többfogásos, díszes, formális vacsora.

Az esküvő hét napon át tartó ünneplésének szokását Mózes vezette be, de a hagyomány egészen Jáákov ősapáig visszavezethető, hiszen ő volt az, aki a Leával, majd a Ráchellel kötött házasságát hét napon át ünnepelte, ahogyan a Tórában olvassuk (1Mózes 29:27-28.)

 

„És mondta Láván: …Töltsd ki ennek a hetét és odaadjuk neked amazt is, a szolgálatért, mellyel majd szolgálsz nálam még másik hét évig. És Jáákov úgy tett…”

 

Ahhoz, hogy el lehessen mondani a hét áldást, a következő feltételeknek kell teljesülnie:

▶  a lakomát az esküvőt követő hét napon belül kerül tartják

▶  a pár valamelyik tagjának ez az első házassága

▶  jelen van legalább tíz felnőtt (13 éves vagy annál idősebb) zsidó férfi

▶  esznek kenyeret is, hogy el lehessen mondani az asztali áldást (birkát hámázon)

▶  jelen van egy „új arc”, valaki, aki nem volt jelen sem az esküvőn, sem a pár tiszteletére rendezett korábbi sevá bráchotok egyikén sem.

Bár nem kötelező sevá bráchotot tartani, jó, ha sor kerül rá, amennyiben ez nem jelent túlzottan nagy anyagi vagy más jellegű terhet. Nincs szükség hatalmas lakomára, egy egyszerű, jókedvű baráti étkezés is megteszi, amennyiben a fenti kritériumok teljesülnek.

 

 Mikor lehet sevá bráchotot tartani?

A sevá bráchotot hét napon keresztül tartják az esküvő napjától számítva. Ha például szerda délután került sor az esküvőre (még akkor is, ha az ünnepség és a lakoma az est beállta után is tartott, vagyis a zsidó törvények szempontjából már elkezdődött a következő nap), a következő héten kedden, napszállta előtt kell megtartani az utolsó sevá bráchotot. Ha legalább a pár egyik tagjának ez az első házassága, hét napon át tartják ezeket az ünnepségeket. Amennyiben mindkettőjüknek ez a második házassága, csak az esküvőn hangzik el a hét áldás.

 

 A sevá bráchot matematikája

Mint más közösségi imánál, itt is fontos, hogy jelen legyen legalább tíz felnőtt zsidó férfi, vagyis egy minján. A tíz emberbe az újdonsült férj is beleszámít. Ebből a tíz emberből legalább hétnek kenyeret is kell ennie, a maradék háromnak pedig legalább innia vagy ennie kell valamit, ami után utóáldást kell mondani, hogy elmondhassák együtt az asztali áldást, melyben a hét áldás is szerepel. A friss férj és feleség is kezet mos és eszik legalább egy kevés kenyeret, hogy el lehessen mondani a sevá bráchotot. (Amennyiben ez egészségügyi okok miatt nem lehetséges, beszéljenek egy hozzáértő rabbival.)

Az áldások elmondásához az is szükséges, hogy legyen egy „új arc” (pánim chádásot), aki nem vett részt sem az esküvőn, sem egy korábbi, az adott pár tiszteletére rendezett sevá bráchoton. Szombaton az első két étkezésnél, illetve az ünnepnapi lakomákon erre nincs szükség, hiszen a szombat és az ünnep tekinthető „új arcnak”. Amennyiben sikerül olyan vendéget találni, aki különös örömöt okoz a friss házasoknak, akkor az az ideális, ha ilyet hívnak meg új arc gyanánt, ám praktikusan bárki lehet, aki beleszámít a minjenbe. Az általánosan elfogadott szokás, hogy egy új embert hívnak meg, szfárádi körökben gyakori, hogy kettőt. Aki részt vett magán az esküvőn, a chupá szertartáson, de a lakomán és a táncon már nem, az lehet új ember. Az új arcnak nem kell az egész étkezésen ott lennie, de fontos, hogy legkésőbb a desszertig megérkezzen.

 

 Szentség az örömben

Mint minden zsidó közösségi esemény, a sevá bráchot során is remek alkalom arra, hogy a résztvevők közül akár többen is rövid tóramagyarázatot tartsanak és megáldják az ifjú párt. Az emelkedett hangulatban gyakran énekszó kíséri az étkezést.

Amellett, hogy kenyérrel kezdik meg a lakomát, bármit fel lehet szolgálni. Az étkezés lehet tejes vagy húsos is, bár vannak olyan vélemények, hogy – akárcsak más ünnepi események alkalmával – a húsos preferálandó. Akár vegyesen ülnek az asztaloknál, akár elkülönítik a nőket és a férfiakat, szokás, hogy az újdonsült pár tagjai ugyanabban a helyiségben legyenek a hét áldás elhangzása idején.

Az asztali áldás előtt megtöltenek két serleget borral. Az egyik az áldást vezető személyé lesz, a másik a hét áldáshoz kell. Az áldást vezető imára hívja a többi résztvevőt. Miután elmondták az asztali áldást, hat embert kérnek fel az áldások felolvasására. Áldás közben a kezükben tartják a boros serleget. Végül a szertartást vezető férfi elmondja a borra mondott boré pri hágáfen áldást, iszik, majd összekeverik a két serleg tartalmát, és az egyikből a vőlegény, a másikból a menyasszony iszik. Egyes közösségekben minden jelenlévő iszik a borból. Természetesen nem maradhatnak el a mázál tov jókívánságok sem.

 

Burgonyás kenyér

Párve, tojásmentes

Hozzávalók: 3 krumpli; 50 g élesztő; 4 pohár liszt; ½ kk őrölt kömény; 2 kk. só; 2 ek. olívaolaj, vagy más növényi olaj

A krumplit meghámozzuk, felkockázzuk, és enyhén sós vízben nagyon puhára főzzük. Leszűrjük és lehűtjük, a főzővizet félretesszük. A krumplit átpasszírozzuk. ¾ pohárnyi langyos főzővízbe belemorzsoljuk az élesztőt, majd a keverékkel felhígítjuk az áttört krumplit és hozzáadjuk az olajat is. A lisztet, a sót és a köménymagot nagy tálba tesszük, a nedves hozzávalókat a száraz alkotóelemek közepébe nyomott mélyedésbe öntjük, majd alaposan összedolgozzuk és megdagasztjuk. Letakarva, kiolajozott tálban egy órán át kelesztjük, majd óvatosan átdolgozzuk a tésztát, és újabb fél órán át kelesztjük. Ezután kerekded, vagy hosszúkás formájú cipót formálunk, tetejét néhányszor bevágjuk. Ízlés szerint sütés előtt megszórhatjuk szezámmaggal, köménymaggal, vagy más magokkal, illetve meghinthetjük egy kis liszt­tel, hogy rusztikusabb hatást kölcsönözzünk neki. Előmelegített sütőben, 180 fokon, 30-35 perc alatt készre sütjük.

Ceviche – perui halsaláta

párve, tojás- és gluténmentes

Hozzávalók: 500 gramm nagyon friss lazacfilé, bőre nélkül; 1 puha, de felkockázható avokádó; ½ kk. só; chillipaprika-pehely, ízlés szerint; 4-5 citrom leve; 1 gránátalma; friss petrezselyem, vagy koriander a díszítéshez

Egy tálban összekeverjük a citromlét a chillipaprikával és a sóval, majd hozzáadjuk a kis kockákra vágott halat és avokádót. 3-4 órán át pihentetjük letakarva, hűtőben, időnként megkeverjük. Tálalás előtt megszórjuk gránátalmával és apróra vágott zöldfűszerrel.

Megjelent: Egység Magazin 34. évfolyam 177. szám – 2024. június 30.

 

Megszakítás