Közeledünk a Tóra utolsó fejezetéhez, már csak néhány hét választ el minket attól, hogy smini áceret/szimchát Torá ünnepén befejezzük, és rögtön újra is kezdjük az öt könyv felolvasását. Hetiszakaszunkat, mely a Nicávim címet viseli, mindig a ros hásánát, vagyis a zsidó újévet megelőző héten olvassák fel a zsinagógákban. Mózes, halálához közeledvén, még egy utolsó beszédet intéz a zsidó néphez, melynek központi tematikája – akárcsak a vasárnap este ránk köszöntő ros hásánáé -a tesuvá, vagyis az Istenhez való őszinte megtérés kiemelkedő fontossága. Ez az az időszak, amikor, hogy a Chábád hászidizmust magalapító ljádi Snéur Zálmán rabbi által tanított történetet idézzük, a király a mezőn van, elhagyja fényes palotáját, hogy alattvalói bátran odaléphessenek hozzá, és megszólíthassák, elmondhassák mindazt, ami a szívüket nyomja. A mese királya maga az Örökkévaló, aki az évnek ebben a szakában még könnyebben megszólítható, mint máskor, hiszen elul hónap, ros hásáná és a jom kipurig tartó tíz bűnbánó nap időszaka a megtérés ideje, amikor tiszta szívvel fordulunk hozzá engesztelésért és megbocsátásért.
De nemcsak az Örökkévaló van közel hozzánk, hanem maga a Tóra is, és annak törvényei, ahogy éppen ebben a hetiszakaszban olvashatjuk:
Mert ez a parancsolat, melyet én neked parancsolok, nem elérhetetlen számodra és nincs távol az; nem az égben van az, hogy mondanád: Ki száll föl érte számunkra az égbe, hogy elhozza nekünk és hirdesse azt nekünk, hogy megtegyük; nem a tengeren túl van az, hogy mondanád: Ki megy át számunkra a tengeren túlra, hogy elhozza nekünk és hirdesse azt nekünk, hogy megtegyük; hanem nagyon közel van hozzád az ige, szádban és szívedben, hogy megtedd azt. (M.V. 30:11-14)
Lo básámájim hi – nem az égben van [a Tóra], hanem itt van velünk, a földön, mert az Örökkévaló nekünk adta azt. E koncepciónak híres példáját ismerhetjük meg a Talmudból, Áchnáj kályhájának történetéből. Hogy hogyan is zajlott? Mindenki megtudhatja Joel és Saul e heti filmjéből, akik nagy átéléssel elevenítik fel a talmudi bölcsek vitáját és a velük megesett csodákat. Mi pedig számba vehetjük, hogy minden szimbolikus étellel rendelkezünk-e a ros hásánái lakomához, és meghallgathatjuk, hogyan is szól a kosszarvból készült kürt, a sófár.
A Nicávim hetiszakaszról szóló kisfilm itt tekinthető meg:
Saul és Joel korábbi filmjeit a YouTube csatornájukon lehet megnézni.
A hetiszakasz: Nicávim (M.V. 21:10-25:19)
Háftárá: Jesája 61:10-63:9
Gyertyagyújtás időpontja Budapesten: 18:14
Gyertyagyújtás időpontja Jeruzsálemben: 17:50
A szombati gyertyagyújtás szövege
בָּרוּךְ אַתָּה ה’ אֱלֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם, אֲשֶׁר קִדְּשָׁנוּ בְּמִצְוֹתָיו וְצִוָנוּ לְהַדְלִיק נֵר שֶׁל שַׁבָּת..
Báruch Átá Ádonáj Elohénu melech háolám, áser kidsánu bemicvotáv, vecivánu lehádlik nér sel sábát. Áldott vagy Te, Örökkévaló Istenünk, a Világ Királya, aki megszentelt minket parancsolataival és meghagyta, hogy meggyújtsuk a szombat fényét! |
A szombat kimenetele Budapesten: 19:16
A szombat kimenetele Jeruzsálemben: 19:06
zsido.com