Májusban kivételes tudományos és kulturális előadást tartanak az Ashkenázium szervezésében: Sander L. Gilman professzor, a neves kulturális és irodalomtörténész, valamint pszichiáter Budapestre látogat, hogy két különálló, mégis szorosan összefüggő témában tartson előadást. Az esemény különösen aktuális kérdéseket jár körül a zsidó identitás, önkép, testkép és társadalmi percepciók mentén.

Május 12-én tartják a „Zsidó önutálat” című nyilvános előadást, amely a „jó zsidók” és a „rossz zsidók” megkülönböztetésének történeti és kulturális hátterét tárja fel. Mit jelent az, ha valakit „zsidó önutálónak” neveznek? Mi a fogalom eredete, és miért vált újra időszerűvé október 7-e óta? Sander L. Gilman professzor elemzése a korai cionizmustól kezdve a holokauszt utáni zsidó identitás alakulásán át egészen napjainkig vezeti a hallgatóságot, folyamatosan azt a kérdést vizsgálva: mit jelent ma „eléggé zsidónak” lenni?
Orrműtét ajándékba
Május 13. és 15. között „A zsidó test” című minisorozat következik, három izgalmas és gondolatébresztő tematikus egységben. A foglalkozások középpontjában a zsidó test láthatósága, a zsidó férfiak és nők testképének alakulása, illetve ezek társadalmi olvasatai állnak. A témák között szerepel, hogyan változott a „zsidó arc” megítélése a 19. századtól napjainkig, miért vált a plasztikai sebészet, például az orrműtét, szinte rítussá az amerikai zsidó közösségekben, és hogyan befolyásolják ezek a jelenségek a zsidóságról alkotott kortárs képet.
Sander L. Gilman önreflexióra késztet
Gilman professzor The Jew’s Body és Jewish Self-Hatred című művei meghatározó szakirodalmai ezeknek a témáknak. Előadásaival nemcsak történelmi és társadalomtudományos betekintést nyújt, hanem ösztönzi a párbeszédet és az önreflexiót is a zsidó identitás összetettségéről.
Az eseményre előzetes regisztráció szükséges. A rendezvény angol nyelven zajlik. A részvétel mindenki számára ajánlott, akit érdekel a zsidó kultúra, történelem és önkép mélyebb megértése – legyen szó kutatóról, diákokról vagy a téma iránt nyitott érdeklődőkről.
Ne hagyja ki ezt a különleges alkalmat, hogy egy világhírű gondolkodóval találkozhasson, és közösen tanulmányozhassák a zsidó lét legfontosabb kérdéseit.
Fotó: aijac
További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.