Ritkán mondható el, hogy valaki egész életünk sorát megváltoztatta. Minden bizonnyal ezek közé a kivételes személyiségek közé tartozik Menachem Mendel Schneerson rabbi (1902-1994), az utolsó lubavicsi rebbe, aki 44 esztendeig állt a haszid mozgalom élén. Ebben az időszakban szinte soha nem tette ki a lábát lakóhelye Brooklyn környékéről, hatásáról mégis bátran ki lehet jelenteni, hogy az egész haszid világ zsidóságát átfogja – ezekkel a gondolatokkal vezette Köves Slomó, az EMIH-Magyar Zsidó Szövetség vezető rabbija az ausztrál származású Ruvi New rabbinak, a floridai kelet-bocai Chabad spirituális vezetőjének, különleges, zenés visszaemlékezését a Rebbére. Köves rabbi a Zsilip Zsidó Kulturális Központ zsúfolásig megtelt zsinagógájában rendezett fárbrengenen utalt arra, hogy a haszid mozgalom vezetője immáron 29 esztendeje nincs közöttünk, de a földkerekség szinte minden pontján működő sliachjai (küldöttei) változatlan lendülettel, folyamatosan terjesztik a zsidóság erejéről, összetartásáról szóló, általa megfogalmazott eszméket. Az EMIH-Magyar Zsidó Szövetség vezető rabbija mindössze 15 esztendős volt, abban az időben a Pittsburgh-i jesiva tanulója, amikor értesült a Rebbe elhunytáról, s akkor úgy érezte, mint aki a szülei egyikét vesztette volna el. A kiváló hittudós, a modern világ alapos ismerője azt az üzenetet hagyta ránk, hogy az egész zsidóságnak egyetlen célja lehet, hogy a 3000 esztendeje várt Messiás, amint erre méltók vagyunk, lehetőleg minél hamarabb eljöjjön. Ezért imádkozunk. Mindnyájunknak ez a feladata.

 

Köves rabbi bevezető gondolataihoz szorosan illeszkedett, Ruvi New rabbi egyediségében egészen különleges zenés előadása a Rebbe életéről.

A 10 gyermekes Ruvi New rabbi, aki rendszeresen lép fel zsidó spirituális dalaival, professzionalitását mi sem bizonyítja jobban, minthogy felvételei rendszeresen szerepelnek a legnépszerűbb zenei listák élmezőnyében az Egyesült Államokban. Előadókörútja előző állomása Pozsony volt, ahol éppen olyan ováció fogadta személyes élményekkel, s bölcs tanításokkal fűszerezett multiviziós előadását, mint ezúttal Budapesten, a Zsilipben.

A Rebbe életének egy-egy, a korabeli fotókkal illusztrált legfontosabb állomását úgy mutatta be, az 1951-et követő években, hogy egyúttal megismerkedhetett a népes hallgatóság a korabeli amerikai életet jellegzetességeivel is. Az első dal az Örökkévaló kertjéről szólt, ahová minden zsidót odavár, bár az évezredek során a zsidóság még nem volt minden ízében méltó, hogy erre a gyönyörű helyre belépjen.

Ugyanakkor a Rebbe még 1928-ban példát mutatott a zsidóság erejéről, s arról, hogy nem kell félnie. A Szovjetunióban édesanyjával egy vonaton utazott. Abban az időben nem volt kívánatos, hogy a zsidó férfiak tfilint kössenek, mert üldöztetésnek voltak kitéve, sokszor az életük is veszélyben forgott. Az utasok kellő bátorságról tanúbizonyságot téve, körülállták az ifjú rabbit, hogy imája a besugók számára észrevétlen maradjon. 

A következő dalában New rabbi azt énekelte meg, amikor 1953 a Rebbe ros hásáná első napján a kertet zárva találta, mert esett az eső. A táslich imát az ott lévő tavacska mellett szokták elmondani. De nem esett kétségbe, noha 51 éves volt már, átmászott a kerítésen. Ahogy a dal címében jelezte: imatársaival így jutott a csúcson túl. Az élénk ritmusú dal végén a Zsilip közönsége tapsviharban tört ki. Majd a „Gyufa” következett, amelynek témáját az adta, hogy Menachem Begin izraeli miniszterelnök abból az alkalomból, hogy Jimmy Carter elnökkel találkozzon az Egyesült Államokban járt, s meglátogatta a Rebbét is. S akkor gyertyát gyújtottak.

A Rebbe utalt rá, a testünk olyan, mint a gyertya, a kanóc pedig, ami a fényt adja a lelket jelképezi. Valamennyiünk kezében ott kell lennie ennek a „gyufának”, hogy emlékeztessen zsidóságunkra. 

New rabbi megénekelt a micvatankokat is, amelyek a Rebbe kezdeményezésére jöttek létre. Ez egy jármű, amely hordozható „oktatási és tájékoztatási központként” és „mini-zsinagógaként” (vagy „minagógaként”) funkcionál, így érik el az elidegenedett zsidókat. A micvatankok 1974 óta mindennaposak New York utcáin. De más országokban is találkozhatunk velük. 

A jó hangulatú este késő estig tartott és a vidám táncokban sem volt hiány.

Megszakítás