Ritka felvételek kerültek elő egy náci halálvonat felszabadításáról, írja a TOI. A fekete-fehér némafilmen látható, amint amerikai katonák felszabadítják a zsidó rabokat, akik közül azóta többen felismerték magukat a felvételen. Az ún. Farsleben vonat 1945. április 13-i felszabadításáról számos fénykép ismert, ám ez az első film, melyen látható, hogyan bukkannak elő az őket a halálba vivő szerelvényekből a hitetlenkedő, de megkönnyebbült rabok, üdvözölve megmentőiket.

Farsleben Train, April 1945. US GIs record survivors at liberation site, Farsleben, Germany.

NEWLY DISCOVERED US SIGNAL CORPS footage dated 4.17.1945, in the immediate aftermath of the train’s liberation by the 743 Tank Battalion and 30th Infantry Division. No sound. Visit TeachingHistoryMatters.com for more information. From NARA: „Summary: Numerous scenes, freed Jewish prisoners in groups along railroad tracks. Their expressions furnish a clue to the suffering they endured.

A filmre nemrégiben talált rá az Amerikai Nemzeti Archívumban Matthew Rozell, író, holokauszt-kutató, aki korábban Vonat Magdeburg mellett (A Train Near Magdeburg) címmel könyvet is publikált az eseményekről. Az archívumban megjegyzéseket is fűztek a felvételhez:

„… számos jelenet, felszabadított zsidó rabok csoportokban a vasúti sínek mellett. Arckifejezésük utal az átélt szenvedésekre… Férfiak, nők, gyerekek, néhányan a kóros soványság különböző fokain. Amerikai katonák ételt osztanak. A katonákat körülvevő csoport tagjai tolakodnak, hogy néhány falat ételhez jussanak. A háttérben egy falut lő a német tüzérség az Elba túlpartjáról.”

Jáákov Bárziláj, 90 éves túlélő 12 éves önmagát, édesanyját és nővérét fedezte fel a felvételeken. A férfi elmondta, hogy megszámlálhatatlanul sok fényképfelvételt nézett már át a vonat felszabadításáról, ám még soha nem találta meg önmagát.

„Döbbenetes volt, felfoghatatlan, nem jutottam levegőhöz, amikor végre megtaláltam, amit évek óta kerestem” – mondta. „Öten érkeztünk Bergen-Belsenbe és csak hárman tértünk vissza. Apámat és nagyapámat ott veszítettem el. A felvételen láttam az anyámat, a nővéremet és saját magamat. Rendkívüli érzelmeket váltott ki belőlem. Meg se tudtam szólalni”.

A ma 82 éves Mirjám Müller négyévesen menekült meg a vonatról. A film láttán, mint mondta:

„Rengeteg emlékem idéződött fel. Nehezen lélegeztem utána. Azt mondtam: ez az átkozott háború soha nem ér véget. Folytonosan visszatérünk hozzá. Ma 26 unokám és 40 dédunokám van, és a következő már úton van. Áldott legyen az Örökkévaló, aki csodákat tett velem”.

Dula Kogan, aki szintén a vonaton volt, apját találta meg a képeken:

„A halálba utaztunk. És hirtelen azt látod, hogy hogyan mentettek meg téged a haláltól. Hihetetlen, hogy ezeket a pillanatokat megörökítették”.

A háború végén, a Szövetségesek előrenyomulásával a németek igyekeztek elfedni mindazt a rettenetet, amit elkövettek. 1945. április hetedikén 2500 zsidó rabot zsúfoltak vonatba a bergen-belseni koncentrációs táborban. A vonatot Theresienstadt irányában indították el, ám április 13-án azonban a Szövetségesek bombázása miatt meg kellett állniuk Farsleben mellett. Néhány rabnak sikerült megmenekülnie, és menekülés közben amerikai katonákkal találkoztak, akik visszatértek velük a vonathoz, hogy megmentsék a zsidó rabokat. Amikor a vonatot őrző náci katonák meglátták a feléjük faladó amerikai tankot és dzsipet, elmenekültek. Az amerikai katonák kitárták a vagonok kapuit, és a rabok százával özönlöttek kifelé.

George Gross, tankos így emlékezett vissza:

„Mindnyájan úgy néztek ki, akár a csontvázak. Éheztek, arcuk beteg volt. És volt még valami. Ahogy megláttak minket, nevetni kezdtek, már ha azt nevetésnek lehet nevezni. Sokkal inkább mondhatjuk, hogy a megkönnyebbülés tiszta, már-már hisztérikus kifejezése volt”.

A felvételen látható a fentieken kívül amerikai, orosz és angol katonák találkozása az Elba partján Magdeburg felszabadítása után.

Címlapkép: Képernyőfelvétel egy videófelvételről, amelyen Jacob Barzilai, édesanyja és nővére (jobbra) látható, amint 1945 áprilisában a németországi Farslében közelében kiszabadulnak a náci halálvonatból. (YouTube. A szerzői jogról szóló törvény 27a. paragrafusa alapján felhasználva.)

Megszakítás