A Prágától mintegy 50 kilométerre északra, a Terezini Emlékhely közelében fekvő Budyně nad Ohří régóta elhagyatott zsinagógáját aprólékos munkával restaurálták, és hamarosan kulturális és vallási központként nyitja meg kapuit – írja a Jewish Heritage Europe.
A homlokzat az eredeti krémszínű és kék színben ragyog, a belső térben pedig rekonstruált berendezési tárgyak kerültek.
A cseh kulturális minisztérium által műemlékként elismert zsinagógát eredetileg fából építették a XVIII. század elején, majd a XIX. század elején téglából építették át. Egészen addig használták istentiszteletekre, amíg a közösséget a holokauszt során megsemmisítették. A háború után raktárként használták és pusztulásnak indult.
A 2019-ben megkezdett restaurálást az épület tulajdonosa, a város végezte el, a Norvég Alapból származó több mint 852 ezer eurós támogatással – a teljes költség mintegy 90 százalékával – jelentős társfinanszírozással.
A városban nem élnek zsidók, de a cél – áll a közleményben – „rendszeres istentiszteletek és kapcsolódó spirituális események” szervezése lesz, a Prágai Zsidó Közösségek Szövetségével való együttműködés segítségével.
A falun kívül, a szántóföldek közepén található egy 1785 körül kialakított, fallal körülvett zsidó temető, mintegy 200 sírral és egy szertartási épülettel.