Manapság a repülő már a bevett közlekedési eszközök közé tartozik. Ráadásul – persze nem mindig –, de sokszor olcsóbb is, mint a rég megszokott földi közlekedés. De mi köze a zsidóknak a légi közlekedéshez?

white clouds during daytime

A repülő zsidók, közöttük például a keszthelyi születésű Schwarz Dávid sokat tettek azért, hogy a ma ismert légi közlekedés kialakuljon és hatékonyan működjön. Ismerje meg a téma úttörőit!

A repülő még ismeretlen volt, amikor az ég meghódításán gondolkodtak

A levegő meghódítása már nagyon régóta foglalkoztatja az emberiséget. Az özönvíz után nem sokkal, Noé utódai egy égbetörő torony építésébe kezdtek Bábelben, ahogy a Tórában áll (1Mózes 11:4.):

„És mondták: Nosza! építsünk magunknak várost és tornyot, csúcsa az eget érje, hogy szerezzünk magunknak nevet, […]”

Az Örökkévaló viszont összezavarta a nyelvüket, hogy ne értsék meg egymást, s így az ég meghódítása csak évezredek múltán következhetett be.

Két francia mérnök, Charles Renard és a zsidó származású Arthur Krebs több évtizedes tervezés után elkészítik a hadsereg nem merev, „La France” nevű léghajóját, mely 1884. augusztus 9-én mintegy nyolc kilométeres utat repül alig 23 perc alatt. Ezzel pedig beírják magukat a történelembe, mint az első repülés, mely tervezett módon jutott el A pontból B-be.

Magyar zsidó az úttörők között

grayscale photo of city buildings

Aztán 1897-ben, a keszthelyi születésű Schwarz Dávid elkészíti – az addig megoldhatatlannak tűnő – alumíniumborítású, merev rendszerű, kormányozható léghajót. A feltaláló szerencsétlensége volt, hogy a próbarepülés előtt néhány hónappal meghalt. Így aztán a neve háttérbe szorult, s a dicsőség begyűjtése nem neki Zeppelin grófnak jutott, aki továbbfejlesztette és népszerűsítette a Schwarz-féle technológiát.

A Zeppelin továbbgondolásában persze újra és újra feltűntek zsidók, így például a prágai születésű Karl Arnstein, aki 1915-ben csatlakozott a németországi Luftschiffbau Zeppelin vállalathoz, ahol vezető tervezőként dolgozott. Itt olyan léghajók fejlesztésében vett részt, mint a LZ 104, LZ 120 „Bodensee” és a LZ 126/ZR-3 „USS Los Angeles” stb. 1924-ben az Egyesült Államokba emigrált, és a Goodyear-Zeppelin Corporation főmérnökeként dolgozott. Itt ő tervezte az USS Akron és USS Macon merev szerkezetű léghajókat, amelyek az amerikai haditengerészet számára készültek.

Egy repülő, akinek életébe került a szenvedélye

A repülő egyik előképét, a madarak repülését utánzó siklórepülőt a német zsidó Otto Lilienthal készítette. Siklórepülő találmányaival 1891 és 1896 között több mint 2000 repülést végzett. Halálát is szenvedélye, a repülés okozta, miután egy váratlan széllökés a földre taszította, amiben eltörött a gerince. Lilienthal utolsó szavai állítólag ezek voltak: „Áldozatokra szükség van.”

Ma már a repülő az egyik legbiztonságosabb közlekedési eszköz, melynek létrejöttéhez nagyban hozzájárultak a 19–20. században élt zsidó mérnökök és feltalálók is.

Otto Lilienthal repülés előtt (Forrás: Wikipedia-Közkincs)

Forrás: „Zsidók a levegő meghóditásában”, Egyenlőség, 1925. 44. évf. 2. szám, 4. old. 

További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.

Megszakítás