Több mint 200 régészeti tárgyat – köztük érméket, nyílhegyeket, edényeket és gyöngyöket – foglaltak le rendőrök egy dimonai lakos otthonában. A férfit illegális műkincskereskedelemmel gyanúsítják.

Mintegy kétszáz, akár háromezer éves régészeti leletre bukkantak hétfőn izraeli rendőrök egy házkutatás során Dimonában – közölte az Izraeli Régészeti Hatóság (IAA) kedden. A felfedezett tárgyak között találhatóak érmék, nyílhegyek, olajmécsesek, ép kerámiaedények, üveggyöngyök, függők és különféle fémtárgyak is.

A házkutatás során két fémdetektort is lefoglaltak, a gyanúsítottat pedig éjszakára őrizetbe vették és kihallgatták a helyi rendőrkapitányságon.

Rengeteg régészeti tárgyat foglaltak le

A hatóságok szerint a házkutatásra célzott hírszerzési információk alapján került sor. A gyanúsított neve korábban már felmerült az illegális régiségek kereskedelmével összefüggésben, így az IAA szakértőit is bevonták az akcióba.

Az ügyet most az IAA jogi osztálya vizsgálja, amely azt is mérlegeli, lehet-e büntetőeljárást indítani az elkövető ellen.

A lefoglalt tárgyak az izraeli föld történelmének széles korszakait ölelik fel – a vaskortól (i. e. 9. század) egészen a korai iszlám időszakig (i. sz. 7. század).

Régészeti leleteket rabolt el, elfogták

Rahamim Farjun, az IAA egyik felügyelője, aki részt vett a házkutatásban, így nyilatkozott:

„A gyanúsított otthonában talált leletek egyértelműen régészeti fosztogatás és illegális kereskedelem nyomaira utalnak. A tárgyakat vélhetően fémdetektorral találták meg, engedély nélkül emelték ki a földből – ez törvénysértő.”

Farjun hozzátette:

„Szívszorító látni, hogy ezek a leletek ki lettek emelve eredeti helyükről. Minden ilyen tárgy, amit kiszakítanak régészeti környezetéből, elveszíti tudományos és kulturális értékét.

Ez olyan, mintha kiragadnánk egy darabot a közös történelmünk kirakósából.”

Hatalmas veszteség lehet, ha eltűnik egy-egy lelet

A hivatalos régészeti feltárások során minden leletet precízen dokumentálnak, fotókat készítenek az eredeti helyzetéről, majd számmal látják el és katalógusba veszik. Egy tárgy kontextusa – hogy hol, milyen mélységben, milyen más leletek között került elő – kulcsfontosságú az értelmezéséhez. Nélküle gyakran alig van tudományos haszna.

Izraelben a régészeti lelőhelyek sűrűsége és száma világszinten is kiemelkedő, így az illegális ásatások és régiségkereskedelem jelentős problémát jelentenek.

Eli Escusido, az Izraeli Régészeti Hatóság igazgatója így fogalmazott:

„Eltökélt szándékunk megakadályozni a műkincsek illegális kereskedelmét. Ezek a leletek a köz javát szolgálják, az ország múltjának kézzelfogható bizonyítékai. Nem engedjük, hogy valaki személyes haszonszerzésre használja őket.”

A leletek jelenleg az IAA központjába kerültek további vizsgálatra. Az ügy az illegális régészeti tevékenységek elleni küzdelem újabb állomása lehet.

További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.

Megszakítás