„…és a hét lányt, akiket szolgálatára adnak a király palotájából, és kivételezett vele meg leányzóival az asszonyok házában” – mondja Eszter könyve (2:9.). A Talmudban (Megila 13a) Ráv így magyarázta ezt: „A kivételezés azt jelenti, hogy a zsidók ételét (vagyis kóser ételt) adott neki”. Két mondattal később pedig így magyarázta Jochánán rabbi ugyanezt: „zeronim” – ami magvakra, hüvelyesekre, diófélékre, más magyarázat szerint zöldségekre utal.

Amikor Áchásvéros királynak Hádászára, vagyis Eszterre, Ávichájil lányára esett a választása, és az árva zsidó lányból egy csapásra királyné lett, az őt felnevelő Mordecháj megtiltotta neki, hogy a palotában felfedje zsidó mivoltát. Esztert azonban nem olyan a fából faragták, hogy a nehézségek megakadályozták volna őt a tórai parancsolatok elkötelezett betartásában.

Ahogy a fenti idézetből látszik, Eszter királynénak hét szolgálólánya volt, a hét minden napjára egy. A Talmud szerint így könnyen számon tudta tartani az idő múlását, és tudta, hogy mikor van szombat. A midrás hozzáteszi, hogy a szombati szolgálólány nem tudta, hogy a királyné ezen a napon másként viselkedik, mint a hét többi napján, hiszen ő mindig csak szombaton volt szolgálatban. Így tudta a királyné feltűnés nélkül megtartani a sábátot.

Eszter ugyanígy betartotta a többi parancsolatot is, többek között a házassági tisztaság törvényeit és a kóserságot is. Nem evett, nem ivott semmit, ami nem volt kóser, ezért kizárólag magokat, dióféléket, valamint babot, borsót és más hüvelyeseket fogyasztott, vagyis – mai kifejezéssel élve – vegán módon étkezett. Veganizmusa mögött azonban nem az állatvédelem állt, hanem spiritualitás, istenfélelem, a Tóra és a micvák szeretete. Kitartása, határozott ragaszkodása ősei hagyományaihoz bepillantást enged számunkra sziklaszilárd jellemébe. Olyan helyen volt képes maradéktalanul betartani a tórai parancsolatokat, ahol kétségtelenül nap mint nap hatalmas kísértésnek kellett ellenállnia. Mindezt ráadásul teljes mértékben titokban kellett tartania. Így aztán nem azt mondta, hogy kóser ételt eszik, hanem azt, hogy szigorú diétát tart, és csak magokat, hüvelyeseket és dióféléket fogyaszthat.

Mindannyiunk számára fontos leckét jelent ez a tény: a hősiesség egyik legnagyszerűbb formája, ha az ember a végsőkig kitart legfontosabb elvei és értékei mellett. Ennek emlékére sok zsidó közösségben létezik az a szokás, hogy csicseriborsót, babot, mákot, diót vagy szárított gyümölcsöket esznek purim napján.

Az észak-afrikai eredetű zsidók között elterjedt például a mazsolával díszített, vajjal gazdagított kuszkusz, a tunéziai közösségek kemény tojást esznek lóbabbal. A marokkói zsidók színes salátákat szolgálnak fel előételként a purimi ünnepségeken, Lengyelországban pedig szokás volt mazsolával, almával rétegzett, fahéjjal ízesített kuglit készíteni az ünnepre. És ne feledkezzünk meg a purimi klasszikusokról, a mákkal vagy dióval töltött hámántáskáról és kindliről sem, melyek egyébként további jelentést is hordoznak: mind rejtenek magukban valamit, ahogyan Eszter is elrejtette zsidó identitását és az Örökkévaló is rejtőzködve, egy képzeletbeli függöny mögött irányította az eseményeket.

Purimi összeállításunkban a magvaké, a dióféléké és a hüvelyeseké a főszerep.

 

Zöldségkrémleves vörös lencsével

párve, glutén- és tojásmentes

(a mennyiségek ízlés szerint variálhatók, de fontos, hogy a narancssárga zöldségekből legyen több)

Hozzávalók: 10-12 szál nagy répa; 1 nagy batáta, vagy egy nagyobb darab sütőtök; 1 cukkini; 1 nagy fej hagyma; néhány gerezd fokhagyma; 1 közepes méretű krumpli; másfél pohár lencseféle, vörös lencse

 

A zöldségeket megtisztítjuk, nagyobb darabokra vágjuk, a lencseféléket átmossuk (ld. lentebb, a lencsés rizsnél) hozzáadjuk, és annyi vízzel, amennyi bőségesen ellepi, puhára főzzük. Sóval, borssal, zöldfűszerekkel, őrölt korianderrel ízesítjük. A sárga színű kurkuma elmélyíti a leves narancsos színét. Az elpárolgott vizet szükség szerint pótoljuk.

lencsés rizs

párve, tojás- és gluténmentes

Hozzávalók: 1 fej hagyma; 1 pohár zöld vagy barna lencse (vagy vegyesen); 1 pohár hosszú szemű rizs; 1 kk. só; bors, őrölt koriander, ízlés szerint; 1 kk. olívaolaj; a tetejére: 2 fej hagyma (elhagyható)

 

Az átválogatott lencsét alaposan megmossuk: tálba tesszük, hideg vizet eresztünk rá, majd kézzel néhányszor megkeverjük, végül hagyjuk leülepedni. Ezt a folyamatot néhányszor megismételjük, hogy biztosak legyünk abban, nem maradt bogár a lencsében. Ugyanígy járunk el a rizzsel is. A hagymát apróra vágjuk, az olajon egy kissé megfuttatjuk, majd hozzáadjuk a rizst és a lencsét. Egy percig kevergetve pirítjuk, felöntjük két és fél pohár vízzel, sózzuk, fűszerezzük, majd kis lángon, fedő alatt megfőzzük. Amikor már majdnem az összes vizet felszívta, levesszük a tűzről, tiszta konyharuhát teszünk a fedő alá, és a saját gőzében hagyjuk megpuhulni.

A maradék két fej hagymát vékony szeletekre vágjuk, egy kevés olajon aranybarnára karamellizáljuk. Tegyük a sült hagymát a mádzsádrá tetejére, és melegen tálaljuk.

Sült padlizsán fűszeres tehinával

(szezámmagkrém)

párve, glutén- és tojásmentes

Hozzávalók: 4 padlizsán; 2 ek. olívaolaj; só, bors, őrölt koriander, pirospaprika ízlés szerint;

A fűszeres szezámmagkrémhez: 1 pohár szezámmagkrém (tahini); fél pohár víz; 2 ek. citromlé; ¼ tk. só; 1 gerezd fokhagyma; maroknyi friss zöldfűszer: petrezselyem, koriander, kapor

A padlizsánokat megmossuk, félbevágjuk. Húsukat rombusz alakban bevagdaljuk, alul és felül is megkenjük olívaolajjal, majd vágott felükkel fölfelé tűzálló tálba fektetjük. Megfűszerezzük, és 40 perc alatt, 180 fokos sütőben megsütjük. Ha nagyon erősen pirul, alufóliával fedjük le, míg megpuhul.

A tchinához a hozzávalókat aprítógépbe tesszük, és simára, sűrűn folyósra keverjük. Ha túl sűrű, adjunk hozzá még vizet, ha túl híg, apránként adagoljunk hozzá még tchinát. A frissen sült padlizsánra csorgatva, vagy a padlizsánok mellett, kis tálkában tálaljuk.

 

Tőzegáfonyás saláta

Párve, glutén- és tojásmentes

Hozzávalók: 1 nagy fej saláta; 1 sárgarépa;

½ fej hagyma (helyettesíthetjük, vagy keverhetjük új-, lila-

vagy póréhagymával); 2 ek. szezámmag; ¼ pohár szeletelt mandula; egy marék szárított tőzegáfonya; ½ kígyóuborka; 1 gerezd

fokhagyma; 2 ek. citromlé; 1 ek. olívaolaj; csipetnyi só (elhagyható); durvára darált bors, őrölt koriander, ízlés szerint

A salátaleveleket vízbe áztatjuk, majd egyesével, folyó víz alatt leöblítjük és fény ellenében tartva megbizonyosodunk arról, hogy nincsen rajta bogár, vagy más kártevő. A sárgarépát lereszeljük, az uborkát vékonyra szeleteljük, a hagymát felaprítjuk és a fokhagymát összetörjük, majd mindezeket tálba tesszük. A tőzegáfonyát néhány percre vízbe áztatjuk, majd a zöldségekhez adjuk, végül a szezámmagot tálkába téve átnézzük, nehogy bogár legyen benne, és a szeletelt mandulával együtt szintén a zöldségekre borítjuk. Az olajat, citromlét és a fűszereket a salátára öntjük, alaposan összekeverjük és azonnal tálaljuk.

 

Magos ropogtatnivaló

párve, gluténmentes

 

Hozzávalók: fél-fél pohárral a következő magokból: hántolt, szeletelt mandula, napraforgómag, durvára tört földimogyoró, tökmag, fenyőmag,

1 pohár szezámmag; 1 kk. só; 3 tojás fehérje

A tojásokat egyenként óvatosan üvegpohárba ütjük, és ellenőrizzük, nehogy véresek legyenek. A hozzávalókat megfelelő méretű tálba tesszük, és jól összekeverjük (nem kell előtte felverni a tojásfehérjét). Ezután kiskanállal sütőpapírral bélelt tepsire rakosgatunk kis halmokat a keverékből, majd 150 fokra előmelegített sütőben 10-12 percig sütjük, amíg kissé megszárad, és elválik a tepsi aljától. Tálba szedve hagyjuk kihűlni, csak kihűlés után tegyük át tárolóedénybe. Használhatunk másfajta magokat is, például lenmagot vagy teljes mákszemeket, érdemes kísérletezni a különféle ízekkel.

 

Mogyoróvajas csokoládé szárított gyümölcsökkel

párve, glutén- és tojásmentes

Hozzávalók: 400 g étcsokoládé; 1 pohár mogyoróvaj; ¼ kk. durva szemű só; összesen 1 pohár szárított gyümölcs, illetve dióféle: mazsola, füge, tőzegáfonya, sárgabarack, kókusz, ananász, papaja, datolya, dió, mandula, mogyoró stb.

 

A csokoládét összetörjük, lábosba tesszük, és vízgőz felett megolvasztjuk. Hozzákeverjük a mogyoróvajat. A szárított gyümölcsöket megmossuk és megvizsgáljuk, nehogy bogár kerüljön általa az ételbe. A nagyobb gyümölcsöket kis, mazsolánál nem nagyobb darabokra vágjuk, majd az olvasztott csokoládéhoz adjuk. Alaposan elkeverjük, és a vízgőzről levéve azonnal sütőpapírral bélelt tálcába simítjuk. Egy órára hűtőszekrénybe tesszük, hogy megdermedjen, és nagyobb kockákra tördelve kínáljuk.

Megjelent: Egység Magazin 34. évfolyam 174. szám – 2024. március 28.

 

Megszakítás