A pitát, ezt az egész világon méltán népszerű kerek, zsebes lepényt sok nemzet mondja magáénak. Többek között a zsidók, ahogy kiderül az aish.com cikkéből.

Bibliai gyökerek

A pita egyszerű, gyorsan elkészíthető kenyérféle, melyet laposra nyújtva forró sütőben sütnek meg néhány perc alatt.

Legkorábbi említése a Tórában található, amikor Ávráhám gyorsan elkészülő kenyeret tálal vendégeinek.

A kenyér egyik neve héberül pát, a szó kapcsolatban áll a pita kifejezéssel.

Ugyanez a szó szerepel később Rut és Boáz a betakarítás idejében játszódó történetében. Ilyenkor nincs idő hosszas előkészületeket igénylő lakomákra, így Boáz gyors étkezésre hívja Rutot: kenyeret (pát) és ecetet kínál mártogatásra az asszonynak.

Gil Marks rabbi és ételtörténész kutatásai szerint a mai pita név görög eredetű, ám a görög szakácsok csupán a reneszánszban kezdték használni a szót. A pita név a Spanyolországból elmenekült zsidók Szalonikiben való letelepedése után bukkant fel, amikor a mediterráneumban elterjedt lapos, gyorsan elkészülő kenyeret saját vastag kenyerüktől való megkülönböztetésként pitának kezdték hívni.

A gyorsan sülő lepénykenyerek régóta kedveltek a Közel-Keleten, de a ma ismert lapos, kerek, zsebes pitát az 1880-as években vitték zsidó emigránsok a Szentföldre. A zsebes változat ugyanis a többi hasonló kenyérhez képest új találmány, korábbi források nem említenek hasonlót. A zseb titka a rendkívül magas hőmérséklet: a hirtelen felforrósodó levegő zsebbé tágítja a lepény belsejét.

A modern kori Izraelben a pita – a belőle készült falafellel együtt – hamar nemzeti étellé vált, ami nem csoda: finom, nagyon keveset morzsáz, jól megtölthető és csomagolható.

Az izraeli pita térnyerésével más konyhák is igyekeztek pitához hasonlatos lepénykenyeret készíteni. Ennek az egyik eredménye a görög és török girosz, az izraeli svarmához hasonlóan hússal és zöldségekkel megtöltött kenyér, melynek elődjét régóta

mohamed hassouna on Unsplash

fogyasztják, ám mai formájában az izraeli pitából származik.

A pita a másik napig virágkorát éli. Amerikában 2021-ben 131 millió dollárnyi pitát adtak el. Az Izraelben közkedvelt Angel pékségben naponta legalább tízezer pita sül.

Az alábbiakban egyszerű receptet közlünk. A legjobb a sütőből kivéve, még melegen fogyasztani.

Pita

párve, tej- és tojásmentes

  • 12 darabhoz
  • 1 csapott ek. száraz élesztő
  • másfél pohár langyos víz
  • 1 ek. olívaolaj
  • 1 kk. só
  • 3 és fél pohár liszt

Olvassza fel az élesztőt a vízben, adja hozzá az olajat és a sót és keverje össze alaposan. Adjon hozzá annyi lisztet, hogy már nehézkes legyen keverni. Lisztezett felületen gyúrja meg a tésztát, közben adjon hozzá apránként lisztet, amíg rugalmas tésztát nem kap. Kiolajozott tálban, letakarva kelessze duplájára kb. másfél óra alatt. Borítsa a tésztát lisztezett felületre, ossza tizenkét egyenlő részre. Formázza a darabokat kb. pingponglabda nagyságú gömbbé, majd nyújtsa mindegyiket kb. 15 cm átmérőjű körré. Ha szükséges, lisztezze be újra és újra a felületet. Letakarva pihentesse negyed órán át a tésztát, közben melegítse fel a sütőt a sütőpapírral bélelt sütőlemezekkel együtt 260 fokra. Óvatosan tegye a tésztaköröket a sütőlemezre és három perc alatt süsse készre a pitákat. Óvatosan vegye ki a kész pitákat a sütőből, ismételje, amíg minden pita elkészül.

Fotó: mohamed hassouna on Unsplash

Megszakítás