Ország Lili, a 20. századi Magyarország jeles képzőművésze képei az művésznő egyik kedvelt alkotóhelyére, az óbudai Kiscelli Múzeumba tértek vissza. Az egyedülálló kiállítást most páratlan módon tekintheti meg az EMIH szervezésében. 

Exkluzív tárlatvezetés Ország Lili legújabb kiállításán Árvai Mária kurátor személyes vezetésével, március 23-án 11:00 órától.

Ország Lili pályája a Kárpátalján kezdődött

Ország Lili – Oesterreicher néven – 1926-ban született a kárpátaljai Ungváron. Már korán elhatározta, hogy festő lesz, s ezért külön rajzórákat is vett. Eredetileg a nagymúltú Árpádházi Szent Erzsébet Leánygimnáziumába járt, ám származása miatt az 1941/42-es tanévtől át kellett iratkoznia a helyi zsidó gimnáziumba. Azonban az 1943/44-es tanévet már ott sem fejezhette be, mert április 20-án megkezdődött az ungvári zsidók gettósítása. 

Családjával a Moskovits-féle téglagyár udvarára zsúfolták őket, ahol embertelen körülmények között tartották fogva az embereket. Május közepétől mintegy tizenhatezer zsidó embert lökdöstek fel marhavagonokba, hogy Auschwitzba deportálják őket. 

Csodálatos szerencsének köszönheti életét

Az egyik levegőtlen vagonban volt édesanyjával és más családtagjaival Ország Lili is. Mindeközben apja eszeveszett küzdelmet folytatott Budapesten, hogy családjának mentesítést szerezzen az ő első világháborús katonai érdemrendjeire hivatkozva. Jóllehet, sokan próbáltak „kormányzói kivételezettséget” szerezni az első világháborús vitézségükre hivatkozva, legtöbbször elutasították a kérelmeket, az Oesterreicher-család viszont csodával határos módon megkapta. Ország Lili a Kassán megálló deportáló vonatról leszállhatott, majd a kényszermegkeresztelés után Budapestre jöhetett. 

A felszabadulásig hamis papírokkal bújkált családjával a fővárosban. Ezek után nem meglepő, hogy művészetének központi témái a zsidóság, emlékezés, megértés és identitás lettek.

Ihlet után járt a Kiscellibe

Az 1950-es években, pályája kezdetén Ország Lili konkrét látványokat keresett, melyek festésre ihlették. A festőnek így lett az egyik fontos helyszíne a kiscelli kastély és a parkjában található „szobortemető”. Azonban képei elsősorban mégsem ábrázoló szándékkal, hanem átélt traumáinak feldolgozására készültek.

Az 1978-ban elhunyt képzőművésznek most több tucatnyi alkotása tért vissza a Kiscellibe, hogy ott Ország Lilire és általa számos fontos témáról a gondolkozásra sarkalljon.

A nagy magyar szürrealista festőnő művei között március 23-án, 11:00 órától Árvai Mária kurátor vezet körbe az érdeklődőket a főváros egyik legkülönlegesebb kiállítótérben, a Kiscelli Múzeum atmoszférikus épületegyüttesében.

Jelentkezés a programra, és bővebb információ a zsidoprogramok.hu oldalon keresztül.

A fotók munkatársunk, Cseh Viktor kultúrtörténész felvételei.

Megszakítás