Megszakítás

Nógrádi Sarah segítségével új megvilágításba kerül a zsidó nő szerepe, amely sokkal több, mint a hagyományos sztereotípiák sugallják.

Nógrádi Sarah

A zsidó női szerepről számos félreértés él a köztudatban, pedig a judaizmus egészen másképp tekint rá, mint azt sokan gondolnák. Nógrádi Sarah Havruta programja segít feltárni az autentikus tanításokat és a valódi női küldetést.

Nógrádi Sarah a női szerepekről

Mit takar a női szerep a zsidóságban? Vajon van-e egy konkrét feladatkör, ami azokat a normákat foglalja össze, hogy hogyan kellene viselkednie egy zsidó nőnek? Tényleg ennyire feketén-fehéren kellene gondolkozni a nemi szerepekről?

A női – s persze így a férfi – szerepről számos hiedelem kering a társadalomban, azon belül pedig még több téveszme van a zsidóságon belül. 

Általános tévhit, hogy a vallásos zsidó nő elsődleges és fő feladata a gyereknevelés és a háztartásvezetés. De most eljött végre az idő, hogy eloszlassuk a női szerep körüli ködfelhőt.

A Havruta programhoz csatlakozott Nógrádi Sarah, a Bét Menáchem Héber-Magyar Két Tanítási Nyelvű Óvoda vezetője, hogy feloldja a kérdőjelek sokaságát, s megmutassa a valódi zsidó női szerepet.

Nógrádi Sarah szerint a sok kérdőjel abból fakad, hogy az emberek félre- vagy másképp értik, amit látnak, ahogy mondta: 

„Először is fontos tisztázni, mit értünk azon, hogy „láttunk” valamit. Tegyük fel, hogy egy gyönyörű, világos szobát nézek, de napszemüvegben… mondhatom, hogy sötét szobát látok, de a benyomásomat természetesen a napszemüveg is befolyásolja.

Mindannyian valamilyen szemüveget viselünk, és a világot a neveltetésünk során megtanult értékek alapján értelmezzük.

Tehát amikor először találkozunk a hagyományos zsidó élettel, azt (természetesen öntudatlanul) a modern, nyugati társadalom

A menyasszony és leendő anyósa, Nógrádi Sarah

szemüvegén keresztül szemléljük, amelyet például a kereszténység, a felvilágosodás filozófiája és a modern politikai mozgalmak eszményei befolyásolnak. Az autentikus zsidó tanítások és filozófia olyasmi, amivel viszont keveset vagy egyáltalán nem találkoztunk kialakuló éveinkben.

Például azt hisszük, tudjuk, miről szól a vallás általában: olyan hit, amely elsősorban hiedelmeken és rituálékon keresztül jut kifejezésre, szent helyen (templomban), szent személy (pap) vezetésével, bizonyos különleges pillanatokban (imaszolgáltatások, szent napok). A probléma az, hogy bár ez igaz lehet egyes vallásokra, a judaizmus esetében azonban egyáltalán nem. A judaizmus a „micvák” vagyis a Tóra isteni parancsolatainak betartásáról szól. Minden pillanat, minden tér, minden ember válhat szentté. A hétköznapi életünk (férfiaké, nőké és a gyerekeké egyaránt) tele van olyan apró cselekedetekkel, amelyek megszentelnek minden pillanatot: áldást mondunk evés előtt, gyertyát gyújtunk, adakozunk a szegény embereknek.”

Ahol a zsidó nő az igazgató

Vagyis akármilyen tér válhat szentté, nem csak a zsinagóga. De a legfontosabb zsidó intézmény az otthon! Ahogy Sarah fogalmazta:

„Az otthonban kapják meg a gyerekek először az ízelítőt a zsidó életből. Itt tapasztalják meg a szombat melegét és az ünnepi készülődés izgalmát, a zsidó történeteket, dalokat és tanításokat. Mire ezek a gyerekek elég idősek lesznek ahhoz, hogy formálisabb környezetben tanuljanak, már megkapták a zsidó identitás alapját, és amikor elérik a felnőttkort, remélhetőleg képesek lesznek saját otthonukban újrateremteni a zsidó családi életet.

A zsidó hagyomány szerint ennek a legfontosabb intézménynek az igazgatója a zsidó nő.”

Nógrádi Sarah Havruta programja február 3-án indult a Zsilipben, de folyamatosan lehet hozzá csatlakozni. Regisztráció és bővebb információ a zsidoprogramok.hu oldalon keresztül. 

Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.