Egy mondás szerint nem telik el nap Rási nélkül, vagyis olyan gyakran idézett magyarázóról van szó, akinek a véleménye megkerülhetetlen, ha az ember Tórát tanul. Támuz hó 29. (idén július 18.) a Rási néven ismert nagyszerű tudós, Slomó Ben Jicchák rabbi halálozási évfordulója.

Rási 1040-ben született a franciaországi Troyes-ban és 1105-ben hunyt el ugyanott. Apja szegény borkereskedő volt. Wormsban és más zsidó központokban tanult, mielőtt visszatért szülővárosába és híres tanító lett maga is. Városa rabbijának választották, ám munkájáért e minőségében nem fogadott el pénzt. Apja nyomdokain járva ő is borkereskedésből tartotta el a családját.

Mielőtt a nagyközönség előtt megjelent volna magyarázataival, kora híres jesiváit látogatta titokban. Ha a magyarázatot tartó tanár elakadt vagy nem tudta kielégítően taglalni a szöveget, a tanulás végeztével Rási elővett egy kis darab pergament, amire az adott szövegre vonatkozó magyarázatát írta és a rabbi Talmud-kötetébe csúsztatta. A rabbi ott találta meg másnap a tiszta, könnyen érthető magyarázatot. Mindenkit ámulatba ejtettek a kommentárok, és mivel nem ismertek senkit, aki hasonló módon értelmezte volna a szöveget, úgy vélték, egyenesen az Égből érkeztek. Dicsérték a szöveg egyszerűségét, világosságát, Rási pedig örömmel hallotta, hogy hasznos dolgot alkotott. Ugyanakkor ahogy telt az idő, arról is meggyőződhetett, hogy milyen nagy szükség van ezekre a magyarázatokra, és vég nélkül írta őket a Tóra öt könyvével, a prófétai könyvekkel és a Talmud hatalmas köteteivel kapcsolatban. A pergamencsíkokat másolni és tanulmányozni kezdték, ám senki sem tudta, hogy eredetileg kitől származnak. Egyszer azonban valaki meglátta, amikor elhelyezte egy rabbi könyvében, és a titokra fény derült. Rási azonnal soha nem látott mértékű hírnévre tett szert, kommentárjait széles körben kezdték használni, és a tóratanulás ma már teljességgel elképzelhetetlen az ő kommentárjai nélkül.

A XI. század vége már a keresztes háborúk kora volt. A felhergelt csőcselék zsidók ezreit gyilkolta meg és egész közösségeket irtottak ki. Az összetört szívű Rási csodálatos költeményekben emlékezett meg zsidó testvéreiről és más pijutokat, vagyis vallásos költeményeket is írt, közülük jó néhány az imarend részét ké­pezi, például az újév előtt mondott szlichot imák között szerepelnek. Az idősödő tóratudós egészsége is megrendült, és amikor már nem tudott írni sem, lányának diktálta a hozzá érkezett kérdésekre adandó válaszokat. Végül 1105-ben, támuz hónap 29-én adta vissza lelkét az Örökkévalónak.

Megjelent: Gut Sábesz 25. évfolyam 43. szám – 2023. július 20.

 

Megszakítás