Ahogyan a Neokohn is hírül adta, 350 évvel a kimondást követően a filozófus kiközösítése továbbra is áll, sőt örökre állni fog – derül ki egy amszterdami rabbi leveléből.
A VINnews amerikai zsidó hírportál jelentésében olvasható, hogy Joseph Benjamin Serfaty, a híres amszterdami Portugál Zsinagóga főrabbija szerint a filozófus Baruch Spinozára (1632–1677) több mint 350 éve kimondott átok még mindig érvényben van, ezért nem forgathatnak róla filmet a hitközség intézményeiben.
Serfaty rabbi élesen fejezte ki ellenzését amiatt, hogy egy forgatócsoport az amszterdami szefárd hitközség épületeiben is forgatni szeretne Spinozáról, akiről a közösség 1656. július 27-én chéremet mondott ki, vagyis kiközösítették, miután a filozófus elhagyta a zsidó hitet és kigúnyolta addigi vallását.
A rabbi egy keményen megfogalmazott levelet tett közzé, amelyben támadta a filozófusról szóló film producerét, s amelyben kijelentette, hogy a „Talmud-Tóra Szent Közösség bölcsei és fenntartói a legszigorúbb tilalom mellett közösítette ki Spinozát és annak írásait, mely tilalom máig érvényben van és nem vonható vissza”.
Joseph Benjamin Serfaty rabbi egyenesen „persona non gratá”-nak, vagyis nemkívánatos személynek nevezte a film producerét, Yitzchak Melamedet, a Johns Hopkins egyetem egyik filozófiaprofesszorát, miután kéréssel folyamodott hozzá, hogy forgathassanak a zsinagógában is. Serfaty rabbi kijelentette, hogy a kérés, hogy egy filmet készítsenek „erről az epikureusról az Esnogában és a jesiva épületében, az teljességgel összeegyeztethetetlen az évszázados háláchikus, történelmi és etikai hagyományainkkal, és elfogadhatatlan támadás az identitásunk és örökségünk ellen.”
Az amszterdami Portugál Zsinagóga építését, amelyet ladinóul Esnogának hívnak, 1675-ben fejezték be, és a mai napig aktív hitéleti centruma a holland zsidóságnak. |
A zsidó származású Baruch Spinoza elhagyta ősei vallását majd tagadni kezdte a judaizmus hitelességét. Spinozát a modern szekularizmus egyik megalapítójának tartják, akit a nézetei miatt 24 éves korában a hitközség kiközösített, de munkáit egyébként a halála után a katolikus egyház és a holland kormány is betiltotta. A kiközösítést eredetileg portugálul olvasták fel, és Spinozát a „gonosz véleménye és cselekedete” miatt átkozták ki: „Átkozott nappal és átkozott éjjel; átkozott ha lefekszik és átkozott, amikor felkel. Átkozott legyen, amikor kimegy és átkozott legyen, amikor bejön.” – olvasható Spinozának szóló chéremben, mely így folytatódik: „Az Örökkévaló nem fogja megkímélni, az Örökkévaló haragjai füstölög ellene és kitörli nevét az ég alól.”
Kissé ironikus módon az elmúlt években a közösség nem tanúsított ilyen heves ellenállást Spinozával szemben. 2015-ben például egy szűkebb körű tudományos tanácskozáson, az amszterdami spanyol és portugál zsidók korábbi főrabbija, Pinchas Toledano elmondta, hogy nincs korlátozva a gondolatok szabadsága, és utalt arra is, hogy zsidó ajándékboltokban Spinoza könyveit szuvenírként kínálják. Ugyanakkor Toledano főrabbi is hozzátette, hogy neki nincs felhatalmazása a chérem feloldására, hiszen „az egyértelműen azt jelentené, hogy osztjuk Spinoza nézeteit, amelyek szerint Isten nem létezik”, és hogy „Mózes törvénye már nem releváns”. A „Hakham Emeritus” hozzátette azt is, hogy ezek az elképzelések „széttépik a vallásunk alapjait.”
Serfaty rabbi Melamed professzornak küldött leveléről a hitközség vezetésének egyébként nem volt tudomása, és a médiából megdöbbenve értesültek a levél tartalmáról.
S habár a közösség vezetői nem fejtették ki különösebben a véleményüket Spinozáról, mindenképpen elítélték a megfogalmazást, és közleményükben azt is leszögezik, hogy természetesen bárkit szívesen látnak a nagymúltú zsinagógájukban, s nem tartanak senkit „persona non gratá”-nak.
A Neokohn a szombatra hivatkozva azonban új fejleményekkel jelentkezett
A Szombat értesülése szerint Serfaty rabbi a város által alapított szekuláris szervezet, a Zsidó Kulturális Negyed vezetőségének jóváhagyása nélkül döntött, márpedig az Amszterdami Zsidó Múzeum és a zsinagóga világi részei ez utóbbi irányítása alá tartoznak.
Michael Minco, a zsinagóga igazgató tanácsának elnöke és Emile Schrijver, a Negyed vezetője írták:
„Sajnálattal fogadtuk, hogy a Portugál zsinagóga meglátogatására irányuló teljesen normális kérelem… nemzetközi fölháborodást váltott ki.”
Levelükben jelezték, hogy Serfaty döntését visszavonták, és Melamedet szívesen látják a zsinagógában és a könyvtárban.
A Szombat cikke itt olvasható.
Nyitókép: az amszterdami Portugál Zsinagóga belső tere (forrás: Wikipédia)