Elkészült a wolpai nagyzsinagóga virtuális rekonstrukciója, amit a II. világháború alatt a nácik pusztítottak el. A projektnek köszönhetően, az épület már virtuálisan is bejárható. 

A Belorusz Zsidó Kulturális Örökség Központ elkészítette a wolpai nagyzsinagóga virtuális rekonstrukcióját. Ez egy összetett faépítményt volt, amely feltehetően a XVIII. század első feléből származik, és amelyet – több száz más kelet-európai fa zsinagógához hasonlóan – a második világháború alatt a nácik elpusztítottak.

Mostantól bárki megnézheti a wolpai nagyzsinagóga virtuális rekonstrukcióját

A projekt a Meta platformon is elérhető, így VR-szemüveggel is bejárható, valamint a központ honlapján webes formátumban is elérhető – írja a Jewish Heritage Europe.

A rendelkezésre álló lehetőségek között virtuális vezetett túra és szabad felfedező mód is szerepel, amely lehetővé teszi a felhasználók számára az épületben való barangolást, a belső és külső részek részletes vizsgálatát, valamint az egyes elemek átfogó leírásához való hozzáférést. A szöveges idegenvezető angol, orosz és francia nyelven érhető el.

A mai Fehéroroszország területén fekvő Wolpát először a XV. században említik, mint a Litván Nagyhercegséghez tartozó kisvárost. Idővel a Lengyel Királyság, majd a XVI. század végén a Lengyel-Litván Nemzetközösség része lett.

A virtuális rekonstrukciós projekt egy nagyobb multimédiás kezdeményezés része, amelynek célja Fehéroroszország számos jelentős zsinagógájának virtuális feltámasztása. A 2020-ban indult projekt egyúttal a jövőbeli Fehéroroszországi Virtuális Zsidó Múzeum alapjául is szolgál.

A falfestményeket és az építészeti részleteket is, egy kurátorokból, történészekből, művészekből, restaurátorokból, 3D-tervezőkből és informatikai mérnökökből álló csapat végezte. A Jeruzsálemi Héber Egyetem Zsidó Művészeti Központjának szakértői támogatásával.

Megszakítás