Isten kegyelméből

  1. ijár 15. [1964. április 27.]

Brooklyn, N.Y.

Dr. Velvl Greene

Independence So., St. Louis Park 26, Minnesota

Üdvözlet és áldás, […]

 

Nem szabad közhelyekre pazarolni az időt

Megragadom az alkalmat, hogy reagáljak levelére, melyben leírta, hogy részt fog venni az amerikai zsidóság jövőjéről tartott konferencián, melynek során a következő 120 évet tervezik meg. Általában nem szokásom jóslatokba bocsátkozni, még 120 évnél lényegesen rövidebb időszakokra sem. Egy dolgot azonban fontos figyelembe venni: hitünk egyik alaptétele, hogy minden nap várnunk kell a Messiás eljövetelét, amikor majd az egész világ elismeri az Örökkévaló uralmát. Ettől függetlenül […] bármikor, egy csapásra bekövetkezhetnek előre nem látott változások. Így tehát nincs sok értelme arról értekezni, hogy milyen lesz a politikai környezet száz év múlva. […]

 

Nemzedékünk kihívásai

Gyakori jelenség, hogy az aktuális nemzedéket kisebbre tartják, mint a megelőzőt. Bármilyen következtetést is vonnak le ebből, biztos, hogy az új nemzedék nem fél a kihívásoktól. Most nem csak afféle kihívásokra gondolok, melyek szembeállítják őket a többséggel, hanem olyanokra is, melyek áldozathozatalt követelnek a saját életükben. […]

Továbbá, és szerintem ez szintén egy előnyös tulajdonság, a fiatalok nagy része nem elégszik meg azzal, hogy egy olyan kihívásra reagáljon, mely csupán egy szép elméletet vagy mély gondolatokat mutat fel, hanem a teóriák gyakorlati alkalmazásáról is hallani akar, méghozzá a mindennapok világában. Az effajta gondolatok a legvonzóbbak a számukra.

 

A változásokat bevezető személyek

Egy további ismérv a változásokat bevezető személyek iránti megváltozott hozzáállás. Bár logikusnak tűnik, hogy […] rendelkezzenek sok éves tapasztalattal az általuk hirdetett tanok megélésével kapcsolatban, ma már ez nem elvárás, hiszen a fizikai világban is annyi gyors és radikális változásnak vagyunk a tanúi. Ha pedig ez működik a fizikai világban, akkor nyilván működik a spirituális világban is, ahogy bölcseink már kijelentették: „Az ember egy pillanat alatt kiérdemelheti a halhatatlanságot”. Így tehát senki sem bújhat ki azon kötelezettsége alól, hogy ezt az új igazságot terjessze, még akkor sem, ha nem rendelkezik évtizedes elkötelezettséggel ezzel kapcsolatban.

 

Több tudás, több fájdalom

Bizonyára észrevette, hogy az előbbi bekezdésekkel a levele elején leírtakra reagáltam, ahol kifejti elégedetlenségét a Tóra egyes témáiban való járatlanságával kapcsolatban. Emellett nyilván ismeri a világ legbölcsebb emberének véleményét a bölcsességről, mely szerint a több tudás több fájdalmat jelent. A Tóra bölcsességét tekintve, mely a Végtelen határtalan bölcsességét jeleníti meg, szintén igaz, hogy minél többet tanul valaki, annál jobban megérti, hogy milyen sok mindent nem tud még. […] Tény az is, hogy az úgynevezett egzakt tudományokban is, minden egyes felfedezés több kérdést szül, mint ahány választ. Ez ad azonban igaz ösztönzést a tanulás és a kísérletezés folytatására. Még inkább igaz ez a Tórára, az élet Tórájára, mely megmutatja az igaz utat a fizikai és a spirituális életben egyaránt.

 

A rabszolgaságból a szabadságba

Egyébként most, az ómerszámlálás időszakában, mely Peszách és Sávuot ünnepét köti össze, különösen aktuális ez a téma. Először is, az egyiptomi kivonulást megelőzően, a zsidók a rabszolgaság legalacsonyabb szintjén álltak. Egy olyan országot szolgáltak, mely a „föld utálata” volt. Aki tisztában van az akkori Egyiptomban uralkodó helyzettel és tudja, hogy milyen züllöttek voltak az egyiptomiak abban az időben, annak világos, hogy ez milyen hatással volt az ott szolgáló zsidók jellemére. Mégis, mindössze ötven nap leforgása alatt, a zsidók képesek voltak a spiritualitás legmagasabb fokára emelkedni és megtapasztalni a valódi szabadságot. Továbbá, a Tóra jelentette szellemi szabadság, mely valamennyire az egész világot bevilágította, együtt járt a fizikai szabadsággal, a fizikai világ problémáitól való megszabadulással. A Tóra elbeszéli, hogy Izrael fiai mannát és egy kutat kaptak és minden materiális igényük csodálatos módon teljesült.

 

A Tóra nem mesekönyv

A Tórában leírt események nem csupán szórakoztató történetek, hanem a Tóra tanításainak fontos közvetítői. E történésekből választ kaphatunk arra is, hogy bizonyos körülmények megvalósulása mit hoz magával a jövőben. Ha a körülmények hasonlóak lesznek ahhoz, mint amit az Egyiptomból kivonuló zsidók megtapasztaltak, amikor teljes hittel követték az isteni hívó szót és a termékeny Egyiptomból a sivatag felé vették az útjukat, csupán az isteni ígéretben bízva, a lángoszlopot követve, akkor joggal várhatjuk, hogy radikális változások álljanak be, nem évek, hanem mindössze néhány nap alatt.

Áldással,

 

Megjelent: Egység Magazin 31. évfolyam 140. szám – 2021. március 1.

 

Megszakítás