A párizsi olimpia megnyitó ünnepségére kevesebb mint egy év múlva kerül sor. Ahogy arról nemrég beszámoltunk, régen teljesítettek olyan jól az izraeli focisták, mint mostanában, így a nemzeti csapat ott lesz a versenyen. Izrael harmadszor küldhet csapatot az olimpiai férfi labdarúgótornára.

Hihetetlenül nehéz volt a házigazda Franciaországhoz csatlakozó három európai csapat egyikének lenni a 16 csapatos tornán. Először büntetőpárbajban kellett legyőzniük Írországot, hogy kvalifikálják magukat a 2023-as U21-es Európa-bajnokságra, majd a Németországot, Angliát és Csehországot is magában foglaló csoportban legalább a 2. helyen kellett végezniük, végül pedig 44 ezer grúz szurkoló előtt újra büntetőpárbajban kellett legyőzniük a házigazdákat – emlékeztet összeállításában az israel21c.org.

Izrael rekordszámú, 90 sportolót küldött legutóbb Tokióba 15 sportágban. Ezt a 24 fős csapattal a baseball duzzasztotta fel, amit most még a 18 fős futballcsapat is kiegészít.

Nézzük a többieket!

A már kvalifikált sportolók közül Lonah Chemtai Salpeter ott van a női maraton mezőnyében, ahogyan három férfi is, de náluk még nem alakult ki a keret.

Chemtai Sapleter volt az egyik tokiói favorit, négy kilométerrel a vége előtt az élre állt. Sajnos görcsöt kapott, és végül a 66. helyen ért célba. Az utóbbi időben jó formában volt, New Yorkban második, Bostonban pedig harmadik lett. Augusztusban jön a világbajnokság, ahol kiderül, hol tart jelenleg.

A ritmikus sportgimnasztika csapata a 2022-es világbajnokságon elért második helyezésével kvalifikálta magát. Három úszó (Tomer Frankel, Denis Loktev és Anastasia Gorbenko) már szintén biztosította helyét. A dzsúdó Izrael legsikeresebb olimpiai sportága, a 13 izraeli olimpiai éremből hatot a dzsúdósok szereztek. A csapatban olyanok szerepelnek, mint a világbajnok Inbar Lanir és a világranglista első helyén álló judoka, Raz Hershko.

Izrael még mindig várja első aranyérmét ebben a sportágban, és nem nyert ezüstöt azóta, hogy az Izraeli Olimpiai Bizottság jelenlegi elnöke, Yael Arad 1992-ben megnyerte Izrael első olimpiai érmét. Ami a többi küzdősportot illeti, Avishag Semberg szerezte Izrael első érmét saját sportágában a tokiói olimpián, amikor bronzérmet nyert taekwondóban. Azóta a csapat jelentősen fejlődött.

Izrael két aranyérmet nyert a legutóbbi olimpián tornában. Linoy Ashram visszavonult, de Artem Dolgopyat visszatérhet, hogy megvédje aranyérmét.

A vitorlázás Izrael második legsikeresebb olimpiai sportága, három éremmel, köztük egy aranyérmével, amelyet Gal Friedman nyert 2004-ben. Izrael 2008 óta nem nyert olimpiai érmet vitorlázásban, és Tokióban is csak egy hajszállal maradt le a bronzéremről, mindössze egy ponttal Joav Cohen.

Izrael 2008 óta nem küldött vívót az olimpiára, de úgy tűnik, ez most megváltozik. A tizennégy éves Gili Kuritzky bronzérmet nyert a 2023-as Európa Játékokon, a férfi tőrcsapat pedig ezüstérmet a 2022-es Európa-bajnokságon.

A másik sportág, amelyik feljött, az íjászat. Az utolsó pillanatban Itay Shanny kvalifikálta magát Tokióba, és ő lett Izrael első olimpiai íjásza. A 16 közé jutott. Úgy tűnik, hogy a csapat akár három íjászt is küldhet, attól függően, hogyan alakul a selejtező.

Az atlétáknál Blessing Afrifah az U20-as 200 méteres síkfutás regnáló bajnoka, valamint az U23-as Európa-bajnok reményteli. Legjobb idejével, 19.96-tal ötödik lett volna a tokiói olimpián, így a döntőbe jutás mindenképpen lehetséges jövőre.

Shachar Sagiv triatlonista nemrég ezüstérmet nyert az Európai Játékokon. A legutóbbi olimpián a 20. helyen végzett, és az elmúlt három évben elért jelentős fejlődésével nem kizárt, hogy a top 10-be kerüljön. Az olyan új sportágakban, mint a hegymászás és a gördeszkázás, valamint a breaktánc Izrael valószínűleg nem indít versenyzőt.