A zsidó otthon egyik legjellegzetesebb felszerelési tárgya a gyertyatartó.

A gyertyatartóba helyezzük például a szombati gyertyákat, így lobbantjuk fel az ünnepi fényeket.
Több gyertyatartó is van egy zsidó otthonban
A zsidó nőknek három különleges micvája van.
- A meggyúrt tésztából levett tésztadarab, a chálá,
- a házassági tisztaság, a nidá,
- valamint a szombati és ünnepi gyertyagyújtás, a hádlákát nérot parancsolata.
Mivel a micvákat szokás minél díszesebben, minél nagyobb odaadással megtenni, a zsidó otthonok fontos darabja egy szép pár gyertyatartó. Persze, maga a parancsolat egy egyszerű, tartó nélküli teamécsessel is teljesíthető.
A ház asszonya szombat és ünnepnap bejövetele előtt két (vagy több, a családtagok számának megfelelő számú) lángot – gyertyát vagy olajmécsest – gyújt meg és elmondja a megfelelő áldást. A Lubavicsi Rebbe számára elsődleges fontosságú volt az, hogy a zsidó nőket a szombati gyertyák meggyújtására ösztönözze, ennek érdekében indította el a szombati mécsesek kampányát. „Ahogyan egyetlen gyertya elegendő ahhoz, hogy felfedje, mi van elrejtve egy sötét szobában, úgy képesek a szombati gyertyák a mindenben elrejtett istenit felfedni.
Ahogyan a szombati gyertyák békét hoznak férj és feleség közé, úgy hoznak békét Isten és az Ő világa közé”
– mondta a Rebbe.
Cikkeinket Facebook-oldalunkon is megtalálja.
Tudjon meg mindent a szombatról!
A szombat – héberül: sábát – a legnagyobb és legszentebb zsidó ünnep. A szombatnál csak jom kipur nagyobb és szentebb. A Tóra is így mondja: jom kipur – a szombatok szombatja. A szombat szentségéhez fogható nincs, mivel ez nemcsak egy pihenőnap, amikor mindennemű munka tilos, hanem a szombat szimbolizálja a zsidó ember szemében a Teremtést és a Teremtőt egyaránt. Azt a Teremtőt, aki hat napon át teremtette a világot és a hetedik napon megpihent. Így adta az Örökkévaló a zsidó népnek a szombatot, a szellemi felemelkedés napját.
A szombatot a zsidó folklór, illetve a kabala-irodalom „királynőnek” nevezi. A péntek esti szombatfogadó ima a „királynő” fogadásáról szól. Álkábec örökszép éneke, a Löchá Dodi így hangzik: „Jöjj, barátom, fogadjuk hát, Szombatot, a szép arát.” Sábát Hámálká, vagyis Szombat-királynő, itt a menyasszony képét ölti fel, akit „vőlegénye”, a zsidó nép, örömteli szívvel fogad beköszöntésekor, péntek este. A zsidó nép évezredes történelme során hűségesen őrizte a szombatot, tartotta meg törvényeit.
Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.