Számos módon lehet teljesíteni a hanukai menóra fényeinek micváját. Sokan gyújtanak viasz- vagy méhviaszgyertyákat, paraffint és különböző olajokat, ám a legelőnyösebb mind közül az olívaolaj használata. S hogy miért? A kérdésre Aaron Goldscheider rabbi, az aish.com egyik szerzője válaszol.

Miért olívaolaj?

Olívaolajjal gyújtották meg az arany menóra lángjait a jeruzsálemi Szentélyben, így hát azzal is történt a csoda, amikor az egyetlen korsónyi kóser olaj egy nap helyett nyolc napig égett.

Amikor ma valaki olívaolajjal lobbantja fel a hanukai mécseseket, akkor felidézi azokat a kohénokat, a főpapokat, akik egykor a Szentélyben gyújtották meg a menóra fényeit.

Ugyanakkor, ezen kézenfekvő ok mellett vannak még egyéb indokok is, melyek miatt az olívaolajat részesítik előnyben. 

A görögöknek minden jó volt, ami külső szépséget tükrözött, míg a zsidóknak minden szép, ami belső jósággal rendelkezik. Hanuka ünnepe pedig a belső lényeg győzelme volt a sekélyes külsőségek felett, a fény diadalma a sötétség felett.

Az olajbogyó megfelelő szimbóluma ennek a győzelemnek, mert a menóra fénye az olajbogyóból kisajtolt olajból származik. Az olajbogyó külsőleg egy aprócska termés, jelentéktelennek látszik, megjelenése félrevezető. Hiszen sokkal több van benne, mint amit mutat. Ebben a termésben van az a spiritusz, amely képes megvilágítani az egész szobát. Míg az olíva aprócska, egyszerű ételnek tűnik, olajjá alakítva csodálatos fényt rejt.

Az olívaolajból áradó fény láttán pedig ráébredhetünk más helyeken is megbúvó fény lehetőségére, legyenek azok a legegyszerűbb fizikai megjelenésbe is csomagolva.

Az olívabogyó emlékeztet minket arra, hogy ha képesek vagyunk túltekinteni a felszínen, a sötétség álarcán, akkor felfedezhetjük a fényt.

Hanuka idején a fákon lévő olívabogyók már a kései szezonukat élik, zöldből kezdenek egyre sötétedni. A fekete olívabogyók tartalmazzák a legtöbb olajat. Így aztán minél feketébb egy bogyó, annál több fényt tartalmaz. Időnként várnunk kell, időt kell szakítani egyes dolgok megértésére. A menóra meggyújtása a türelmes Makkabeusok győzelmére is emlékeztet minket, azokra a hősökre hívja fel a figyelmünket, akik megértették, hogy a világban sokkal több van, mint amilyennek látszik.

A haszid hagyomány emlékeztet, hogy a héber „hásemen” vagyis „az olaj” szónak ugyanazok a héber betűi, mint a „nesámá”, azaz a „lélek” szónak. Ebből következik, hogy míg az olaj az olívabogyó rejtett esszenciája, addig a lélek az ember rejtett lényege.

Fénnyel teli hanukát kívánunk!

Tudja, hogyan vált a menóra szimbólummá?

A hétágú menóra átváltozások sokaságán haladt át a történelem során.

Megszakítás