Egy izraeli professzor részvételével zajló amerikai kutatás szerint a mesterséges intelligencia megbízhatóbban állítja fel a diagnózist és ajánl kezelést, mint a hús-vér szakemberek. Legalábbis bizonyos esetekben.

A mesterséges intelligencia (MI) egyre nagyobb szerepet kap az orvostudományban és nemcsak adatfeldolgozásban vagy képelemzésben. Egy friss kutatásban az MI nemcsak partnerként, hanem versenytársként lépett fel a háziorvosokkal szemben, és meg is előzte őket. A tanulmányban részt vett Prof. Dan Zeltzer, a Tel-Avivi Egyetem közgazdásza, aki az egészségügyi szolgáltatások hatékonyságát kutatja – derül ki az israel21c.org cikkéből.
A beteg beszélget, de nem az orvossal
A vizsgálatot a Los Angeles-i Cedars-Sinai Connect klinikán végezték, ahol 2022-ben több száz beteg online konzultáción vett részt. A pácienseknek először egy MI-alapú chatbot tette fel a kérdéseket, és rögzítette a válaszokat. A mesterséges intelligencia ezután javaslatot tett a diagnózisra és a kezelési tervre, amit később egy orvos is megtett, függetlenül az MI válaszaitól.
A kapott értékeléseket egy tapasztalt orvosi bizottság vizsgálta meg. A cél az volt, hogy összehasonlítsák az orvosi és az algoritmikus döntéshozatalt, és megnézzék, melyik teljesít jobban.
A számok a gép mellett szólnak
Az eredmények meglepőek voltak: az MI ajánlásait az esetek 77 százalékában értékelték „optimálisnak”, míg az orvosokét csak 67 százalékban. Az algoritmus ritkábban javasolt potenciálisan káros kezelést, és a súlyos tüneteket is jobban felismerte. Összességében a vizsgált esetek 21 százalékában az MI teljesített jobban az orvosnál, és csak 11 százalékban fordult elő fordítva. A maradék 68 százalékban döntetlen eredmény született.
Zeltzer professzor szerint az MI előnye abban rejlik, hogy szigorúan követi a klinikai irányelveket, nem hagy figyelmen kívül egyetlen tünetet sem, és a teljes kórelőzményt figyelembe veszi. Az orvosok ezzel szemben tapasztalatból dolgoznak, és sokszor rugalmasságukra támaszkodnak, ami nem minden esetben jelent előnyt.
Ember és gép, együtt az egészségünkért
Bár a kutatás eredményei látványosak, a szakértők nem javasolják, hogy az orvosokat lecseréljük gépekre. Sokkal inkább arról van szó, hogy az MI kiváló segédeszköz lehet a diagnosztikában, különösen gyakori és jól körülhatárolható panaszok esetén: például légúti vagy húgyúti fertőzéseknél, szemészeti problémáknál, illetve nőgyógyászati kérdésekben.
Az MI tehát nem orvos helyett, hanem az orvos mellett lehet a jövő egészségügyének kulcsszereplője. A kérdés már csak az: hajlandóak vagyunk-e megosztani betegségeink történetét egy géppel, vagy ragaszkodunk az emberi tekintethez?
További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.