Az izraeli rendőrség különleges, a Bár Kochvá felkelés idejéből származó osszuáriumokat (csontgyűjtő) mentettek meg sírrablóktól. Az Észak-Izraelben, egy megrongált sírban talált csontgyűjtő edényeket figyelemre méltó díszítéssel látták el, írja a JPost. A csontgyűjtőket másodlagosan használták fel körülbelül 1850 éve zsidók temetésére, a Bár Kochvá szabadságharc idején. Az észak-izraeli arab település, Kafr Kana területén az izraeli rendőrség fülelte le a nehéz gépekkel dolgozó sírrablókat, akik a lelet nagy részét tönkretették, mire a rendőrök a helyszínre érkeztek.

A rendőröket az Izraeli Régészeti Hatóság szakemberei értesítették, akik egy építési területen szokatlan földkupacokat vettek észre, melyek mintha rejtegettek volna valamit. Kiderült, hogy kilenc ősi, sziklába vájt sírkamrát találtak egy nagyobb sírbarlangban, a barlang bejárata előtt pedig három díszes, ám teljesen üres csontgyűjtő edény állt, nyilvánvalóan elmozdítva eredeti helyükről. Világosan látszott, hogy a sírbarlangot kifosztották. Az építési munkálatokat azonnal leállították, néhány gyanúsítottat kihallgattak régiségek megrongálása miatt, és a hatóság dokumentálta, majd elszállította a helyszínről az osszuáriumokat.

Dr. Éjtán Klein, a Régészeti Hatóság lopásmegelőzési osztályának igazgatóhelyettese elmondta:

„A csontgyűjtőket puha mészkőből faragták, alakjuk téglatest, és hozzájuk illeszkedő lapos fedelük van. A díszes temetkezési edényeket a Gálilban [Galilea] élő zsidók használták a polgári időszámítás szerinti II-III. században.”

A kőládákon a zsidó temetkezésre jellemző motívumok keverednek a görög kultúra hatásaival. Az egyik fedőn egy mauzóleum jellegű építmény látható, valamint egy kör alakú koszorú lyukakkal, ami talán a halál fölötti győzelmet jelenti.

A modellek megfelelnek a korábban már azonosított, a Gálilban a római kor közepéről származó csontgyűjtők díszítésének. A régészek szerint évszázadokon át ez volt a zsidó népesség kizárólagos vagy elsődleges temetkezési módja, vagyis az osszuárium egyértelműen zsidó temetkezési helyre utal. Mivel a rablók teljesen megsemmisítették a barlangot és a benne levő sírkamrák jelentős részét, már sosem fogjuk megtudni, hogy valójában mit rejtettel és hogyan néztek ki. A régiségek megrongálása büntető eljárást von maga után, és öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető. Izraelben törvényi kötelezettség bejelenteni minden régiséget, melyet véletlenül találnak az országban.

Eli Eskozido, az Izraeli Régészeti Hatóság vezetője elmondta: „Izraelben mintegy 35 ezer lelőhely található, és mindegyik önmagában egy-egy külön világ, mely adott esetben az emberi történelem évezredes mélységeiről beszél. Az Izrael északi részén elpusztított sírbarlang visszafordíthatatlan kárt jelent. Kérek mindenkit, hogy továbbra is legyen éber, és segítse a munkánkat azzal, hogy bejelent minden gyanús ásatást, kőfejtést vagy építkezést olyan helyeken, ahol felmerül, hogy esetleg régiségeket rongálnak meg… Együtt meg tudjuk óvni nemzeti forrásainkat, Izrael Földjének örökségét és kincseit.”

 

Megszakítás