A női közösség erejéről, a család és a családon belüli béke fontosságáról beszélt a Mazsihisz elnöke és az EMIH vezető rabbija a budapesti OLAH konferencia gálavacsoráján, ahová 15 országból érkeztek zsidó nők, hogy közösen tanuljanak a zsidóságról és nemzetközi közösséget építsenek.

Tizenöt országból érkeztek zsidó nők hazánkba, hogy megismerkedjenek egymással és inspiráló előadóktól tanulhassanak az OLAH budapesti konferenciáján március 24-től 26-ig. A programsorozat egyik kiemelkedő eseménye volt a kedd este megrendezett gálavacsora a népszerű Ariella Zeitlin izraeli hegedűművész fellépésével, ahol nem csak a 15 országból érkezett résztvevők voltak jelen, hanem a hazai zsidó közösség női tagjai is nagy számban képviseltették magukat.

 

Az eseményen beszédet mondott a Mazsihisz részéről Dr. Grósz Andor elnök és az EMIH vezető rabbija, Köves Slomó.  Mindkét szervezet támogatta a konferencia létrejöttét Budapesten.

Grósz Andor hangsúlyozta a zsidó közösségekben a világon mindenhol vannak viták, éppen ezért tartotta fontosnak, hogy Köves Slomó összefogást kezdeményezett a zsidó közösségen belül az október 7-i terrortámadás után.

„Salommal köszöntjük egymást nap mint nap, és valóban a béke adja az alapot ahhoz, hogy nyugodtan éljük meg a zsidóságunkat” – mondta Grósz Andor és hozzátette:

„A zsidóságunk alapja a család és maga a zsidó anya, aki a letéteményese annak, hogy továbbadjuk a hagyományainkat a következő generáció számára.”

Grósz Andor kiemelte, ezért is tartja nagyszerű kezdeményezésnek az OLAH zsidó női konferenciát.

Köves Slomó is hangsúlyozta beszédében a zsidó nők és a zsidó identitás erejét Szegedi Csanád volt Jobbikos képviselő nagymamájának történetén keresztül, aki több mint fél évszázadig rejtegette identitását a világ elől az antiszemitizmus miatt, és még azt is némán viselte, hogy az unokája antiszemita nézeteket valló politikus lett.

„Ez az asszony, amikor idős korában kiment a temetőbe az édesanyja sírjához, elővett egy réges-régi zsidó női imakönyvet, amit sok-sok évtizeden keresztül őrizgetett titokban, és a sírnál imádkozni kezdett.”

Köves Slomó kiemelte, hogy számára ez a történet a zsidó nép örök erejét szimbolizálja, és a nők kiemelt szerepét ebben az örök erőben.

A gálavacsora inspiráló légkörben telt, ahol a résztvevők ezután meghallgatták Ariella Zeitlin hegedűművész koncertjét, majd közös énekléssel és közös tánccal zárták az estét.

 

Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.

Megszakítás