Ma koradélután különleges eseménynek adott otthont a ZSILIP Roth Lenke és Simon Kulturális Központ és Zsinagóga. Soltész Miklós, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára a Scheiber Sándor-díjat adta át Győrfi Lászlónak, az EMIH – Magyar Zsidó Szövetség elnökének és oszlopos tagjának.

A magyarországi zsidóság egyik legrangosabb kitüntetése annak adományozható, aki kiemelkedőt alkotott a hebraisztika, judaisztika, zsidó vallás- és művelődéstörténet, oktatás, valamint a zsidók és nem zsidók közötti párbeszéd és tolerancia előmozdításának területén.

A himnusz közös eléneklése után Soltész Miklós államtitkár bevezetőjében a díj presztízsét hangsúlyozta, illetve kitért a szomszédos országban folyó háborúra is, melynek kapcsán egy talmudi idézettel hívta fel a békére való törekvés fontosságát. Elmondta azt is, hogy a közélet és a vallásosság nem választható ketté, Győrfi László pedig a munka, a hivatás és a hit megtestesítője, aki sokat tesz az Ukrajnából menekültek megsegítéséért is.

Az államtitkár beszédét követően Szabó György, a Magyarországi Zsidó Örökség Közalapítvány (Mazsök) elnöke emelkedett szóra, aki a díjazottat régi barátjaként méltatta. Szabó emlékeztetett arra, hogy a rendszerváltást követően a kóser élelmezés infrastruktúrája alig volt kiépítve, a legtöbb terméket külföldről, borsos áron kellett behozni az országba, pedig a kóserság a zsidó élet alapja, tórai követelmény, a zsidó identitás meghatározó eleme. 

A Mazsök elnöke kiemelte, hogy ma már egy jól kiépített kóser infrastruktúra működik az országban, elsősorban a fővárosban, amelynek kulcsfigurája Győrfi László, aki a megfizethető és minőségi kóser élelmezés katalizátoraként tevékenykedik.

A Győrfi által alapított Semes pékség termékei gyakorlatilag az összes vallásos zsidó asztalán megtalálhatók, így az személye egyfajta hidat is képez a különböző hazai zsidó irányzatok, hitközségek között. 

A közgazdász végzettségű Győrfi László nemcsak aktív tagja az óbudai zsinagógának, de az EMIH elnökeként elévülhetetlen érdemeket szerzett a közösség gyarapodásában. 

A kitüntetés átadása után Győrfi László mindenekelőtt feleségének és családjának mondott köszönetet azért, hogy mindvégig támogatták törekvéseit, illetve kifejezte háláját Oberlander Báruch rabbinak is, aki a kezdetektől fogva támogatja és a kósersági felügyeletet biztosítja a pékségének és egyéb kóser vállalkozásainak.

Győrfi köszönetnyilvánítását a Tázriá hetiszakasz egy tanításával zárta. A poklosság büntetésére utalt, amely a Talmud bölcsei szerint a láson hárá, vagyis a pletykálás bűnéből fakad. Elmondta, hogy a Lubavicsi Rebbe azt tanította, hogy a pletykálkodás ellentétje nem a hallgatás, hanem a szívből jövő dicséret, amelyben ma ő is részesült, s mindenkit arra biztatott, hogy embertársainak jó oldalát igyekezzen meglátni, és dicsérettel ismerje el működésüket.

Ahogy mondta, a Scheiber-díj által kapott dicséret sok erőt ad neki a folytatáshoz.

A rangos kitüntetést tavaly Villány András fotográfus, 2020-ban Lebovics Ábrahám, a munkácsi zsidó hitközség elnöke, 2019-ben dr. Róna Tamás az alföldi régió vezető neológ rabbija, 2018-ban pedig Szalai Kálmán, a Tett és Védelem Alapítvány titkára kapta. A korábbi évek kitüntetettjei között találjuk Perczel Anna építészt, Erdélyi Lajos fotóművészt, Oláh János judaistát, Féner Tamás fotóművészt, Karády Viktor szociológust, Schweitzer József országos neológ főrabbit, Raj Tamás rabbit, Komoróczy Géza orientalistát, Kőbányai János írót, hogy csak az ismertebb neveket említsük. 

Az eseményt megtisztelte jelenlétével dr. Scheiber Mária, Scheiber főrabbi leánya, illetve dr. Szécsi József vallásfilozófus, a díjat elbíráló bizottság kuratóriumi tagja.

A zsido.com szerkesztősége is szívből gratulál Győrfi Lászlónak egyben kívánja, hogy jó egészségben és boldogságban folytassa fontos építőmunkáját!

Megszakítás