Ez a világ egyik legrégebbi zsinagógája, írja a JPost. A polgári időszámítás szerinti első századból származó romokra az ősi görög városban, Phanagoriában bukkantak Oroszország délkeleti részén, az Azovi,- és a Fekete-tenger között.
A helyszínen talált töredékek tanúsága szerint az épület több mint ötszáz éven át állt fenn.
A téglalap alaprajzú, nagyjából 21 méter hosszú és hat méter széles épület két helyiségből áll. Falait egykor festés borította, cseréptető fedte és más díszekkel is ellátták. A régészek néhány menóra és márvány sztélé töredékeit is feltárták, a leletek közül néhányat az első századra datáltak a szakemberek. A kérdéses időszakban még nagyon kevés zsinagóga épült, illetve működött. Az első századi Izraelben a zsidók az elnyomó római uralom alatt éltek, és folyamatos politikai harcban álltak. Az ősi Phanagoria több száz kilométerre volt mindettől. A kutatók kiemelték, hogy a legkorábbi ismert zsinagógák közül a legtöbb a harmadik századból származik, vagyis kétszáz évvel későbbiek a most megtaláltnál. A zsinagóga feltehetőleg barbár törzsek pusztításának esett áldozatul a hatodik században.
 
A közeli Krasznodarban örömmel fogadták a zsinagóga megtalálásának hírét. A közösség rabbija, Menachem Mendel Lazar hamarosan látogatását teszi a helyszínen. Az ásatásokat az orosz milliárdos, Oleg Deripaszka alapítványa támogatta.
 
Fotó: Volnodlo Pangoria Foundation

Megszakítás