Novemberben Párizsban kerül kalapács alá a zsidó műgyűjtő több mint 500 darabból álló, kivételes műgyűjteménye, melyben régi mesterek festményei, szobrok és antik bútorok is helyet kaptak, egészen a Rubens-nek tulajdonított műtől Marilyn Monroe sábeszi gyertyatartójáig.
A háromnapos aukciót a Sotheby’s rendezi. Henry House, az árverési ház alelnöke szerint Davidson olyan ember volt, aki „természetes érzékkel választotta ki a minőséget”. A gyűjteményt több mint négy évtized alatt építette fel, és most özvegye, Brigitta – akinek családja a nácik elől menekült el Lengyelországból – döntött úgy, hogy az aukcióból befolyó, legalább 15 millió euróra becsült bevételt jótékony célokra ajánlja fel. Elsősorban oktatási és hátrányos helyzetű gyermekeket segítő szervezetek kapnak támogatást.
Shaun Woodward, egykori brit politikus, aki több mint harminc éven át volt Davidson közeli barátja, úgy fogalmazott:
„Manny Davidson nem keresett elismerést, mégis a jó zsidó megtestesítője volt, mindig azt kérdezte: hogyan segíthetek?”
Davidson, aki 1931-ben született Londonban, már fiatalon megtapasztalta a háború borzalmait. Egy német légitámadás során otthonuk megsemmisült, apja ezüstkollekciója is elolvadt. Talán innen eredhetett szenvedélye a tárgyak iránt. A RAF-nál eltöltött szolgálat után csatlakozott apja ingatlanvállalkozásához, amit jelentősen fellendített.
Rendkívüli kollekció
A kollekció egyfajta tisztelgés a régi gyűjtők hagyományai előtt, mondja Henry House. Azok előtt, akik különféle műfajok darabjait gyűjtötték egy fedél alá.
Az eladásra kínált tárgyak között szerepel például egy Rubens-nek tulajdonított vázlat egy fiatal férfiról, melyet fatáblára festettek, majd kettéfűrészeltek. A másik fél ma a párizsi Louvre-ban található, és a két darab összeillik.
A ritkaságok sorát gazdagítja egy aranykanál is, amely Cromwell hadseregének egyik tisztjéhez, John Romsey ezredeshez tartozott. Ő a hírhedt Rye House-összeesküvés résztvevőjeként szerepelt, melynek célja II. Károly király és a jövendő II. Jakab meggyilkolása volt. A kanálon Romsey és felesége, Ashburnham Erzsébet családi címere is látható.
A zsidóságba betért Marilyn Monroe
Az aukció egyik legkülönlegesebb története azonban két 18. századi ezüst gyertyatartóhoz fűződik, amelyeket Maria-Josepha szász hercegnő és a francia trónörökös esküvőjére készítettek 1747-ben. A sorozat két darabja később Marilyn Monroe birtokába került, és Beverly Hills-i otthonában díszelgett, nem kizárt, hogy sábeszkor is használta őket, miután zsidó hitre tért Arthur Miller íróval kötött házassága után.
„Manny imádta az ilyen történeteket. Mindig tudni akarta, mi áll a tárgyak mögött. A kíváncsisága végtelen volt”
– emlékezett rá Woodward.
Davidsonnak, akinek monacói otthona is múzeumra emlékeztetett, különleges szeme volt a szépre. Nemcsak festményeket és bútorokat, hanem porcelánt és különleges történeteket is „gyűjtött”. Élete későbbi szakaszában a londoni Spiro Intézet elnökeként is tevékenykedett, amelyből később a JW3 zsidó kulturális központ fejlődött ki.
Aktívan támogatta az izraeli Yemin Orde ifjúsági falut, a brit bélrákkutatás ügyét, és sok más jótékonysági projektet. Barátja szerint számára az adakozás nem kötelesség volt, hanem belső indíttatás:
„Aki sokat kap, annak sokat kell adnia”
– így élt.
A Davidson házaspár 2011-ben költözött Monacóba, majd 2017-ben fájdalmas jogi csatába keveredett két felnőtt gyermekükkel. A bonyolult és sajtóvisszhangot kiváltó örökségi vita mélyen megviselte Mannyt.
„Ez a per széttörte a szívét. Brigitta mostani döntése, hogy eladja a gyűjteményt, egyértelmű gesztus. Ezzel kívánja méltón megőrizni Manny emlékét” – mondta Shaun Woodward.
A The Manny Davidson Collection – A Life in Treasures and Benevolence árverését 2025. november 5–7. között tartják a párizsi Sotheby’s-nél.
Forrás: thejc
További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.
