Izraelben niszán hó 27-én (idén április 18., kedd) a holokauszt emléknapja, héberül jom hásoá. Izraelben ma nagyjából 150 600, döntő többségében 80 év feletti holokauszt-túlélő él, több mint 15 ezerrel kevesebb, mint ez évvel korábban.

A holokauszt emléknapja kapcsán számolunk be a TOI írása alapján arról a föld alatti ifjúsági szervezetről, mely zsidók ezreit csempészte ki Magyarországról a második világháború egyik legnagyobb mentési akciójának keretei között.

Nem sokkal Magyarország német megszállása előtt a zsidó ifjúsági vezetők föld alatti hálózatot hoztak létre, melynek segítségével néhány hónap alatt zsidók tízezreit mentették meg a gázkamrától. A csoport néhány még élő túlélőjének célja, hogy elmeséljék a kevéssé ismert történetet a következő nemzedékeknek:

„A tízezrek életének megmentésére irányuló erőfeszítés történetének szerepelnie kell a zsidó nép krónikáiban”

– vallja a 97 éves David Gur, a maroknyi még életben lévő tag egyike.

„Világítótorony volt ez a holokauszt sötét korszakában, lecke és példa a következő nemzedékek számára.”

A náci megszállás előestéjén Magyarországon mintegy 900 ezer zsidó lakott.

Kormánya a náci Németország szövetségese volt, ám a szovjet Vörös Hadsereg előnyomulásával 1944 márciusában a németek a megszállás ellen döntöttek. A következő tíz hónapban – a Jád Vásem izraeli holokauszt-emlékmúzeum adatai szerint – 568 ezer zsidót gyilkoltak meg a nácik és a velük együttműködők Magyarországon. Gur elmondása szerint társaival akkor tudták meg, hogy micsoda veszély fenyegeti őket, amikor három zsidó nő érkezett 1943 őszén Budapestre, akik a náci megszállás alatt levő Lengyelországból hoztak rémisztő híreket a deportálásokról és a koncentrációs táborokról.

„Nagyon pontos információkkal rendelkeztek arról, hogy mi történik, látták a vagonokat és világos volt számukra, mi folyik”

– emlékezett az idős férfi, aki akkoriban, 18 éves fiatalként óriási feladatot kapott: okiratokat kellett hamisítania zsidók és az ellenállás nem-zsidó tagjai számára. A kockázat óriási volt. 1944 decemberében elfogták és brutális eszközökkel hallgatták ki, majd be is börtönözték, írta emlékirataiban. A föld alatti mozgalom tagjai szabadították ki nem sokkal később. A hamisított okmányokat a zsidó fiatalok arra használták, hogy csempészhálózatot alakítsanak ki és Vöröskeresztes házakat működtessenek, melyek ezreket védtek meg a náciktól és szövetségeseiktől. Legalább hétezer zsidót csempésztek ki Magyarországról Románián keresztül a Fekete-tengerhez, és hajókkal szállították őket a brit mandátum alatt lévő Palesztinába. Legalább tízezer védlevelet osztottak ki budapesti zsidóknak és körülbelül hatezer zsidó gyermek és az őket kísérő felnőttek menekültek meg a látszólagosan a Nemzetközi Vöröskereszt védelme alatt álló házakban.

Gur 1984-ben társaságot alapított a magyarországi cionista ifjúsági szervezetek történetének kutatásának céljával. Nemrégiben három még élő túlélő, Szárá Epstein (97), Dézi Heffner-Reiner (95) és Becálel Grosz (98) átvehette díszoklevelét a holokauszt során vállalt szerepéért. A díjat a jeruzsálemi B’nai B’rith Központ és a Zsidó életmentők holokauszt során tanúsított hősiességét elismerő bizottság ítélte oda nekik. Gur már 2011-ben, a díj alapításakor megkapta az elismerést és a csoport tagjai közül több mint kétszázan posztumusz részesültek benne.

Holocaust Survivor Testimony: David Gur

David Gur was born in 1926 in Okany, Hungary. In March 1944, the German invaded Hungary and David joined the underground. He was caught by the Hungarians but surprisingly he was liberated. For more details, click here: https://www.yadvashem.org/remembrance/archive/torchlighters.html

Fotó: Jád Vásem

Megszakítás