„Tükröm, tükröm, mondd meg nékem, ki a legszebb e vidéken?”
Mágikus tükörre bukkant egy fiatal Észak-Izraelben, egy régészeti ásatáson, írja az Izraeli Régészeti Hatóság oldala.
Az izraeli Oktatási Minisztérium által szervezett Selá nevű program „túlélőkurzusán” ötszáz gimnazista diák vett részt országszerte, a Régészeti Hatóság szakembereinek vezetésével, hogy jobban megismerhessék kulturális és történelmi örökségüket. A Haifa melletti Kirját Mockinból származó, 17 éves Áviv Weizman az ősi Usa feltárásán vett részt a Fiatal Vezetők Túlélőkurzusán, és kivételes leletre bukkant. Egy 1500 éves, a bizánci korból származó mágikus tükröt talált.
A kurzus részeként a fiatal vezetők 90 kilométeres túlélőtúrán vesznek részt, melynek útvonala a Meron-hegytől a Hermon-hegyig húzódik. Az út során a fiatalok most zajló régészeti feltárásokon is részt vesznek, ezeket a helyszíneket később a nagyközönség előtt is megnyitják.
A Kirját Átához közeli Usa lelőhelyen találta meg a résztvevők egyike, Áviv Weizman egy ősi épület falai között a szokatlan töredéket. Navit Popovics, a Hatóság szakembere elmondta:
„A töredék egy tükörből származik a bizánci korból, a polgári időszámítás szerinti V-VI. századból. A tábla közepébe egy, a szemmel verés ellen védő tükröt helyeztek: úgy vélték, hogy ha egy gonosz szellem, például egy démon belenéz a tükörbe, és meglátja a saját tükörképét, akkor az megvédi a tükör tulajdonosát. Hasonló tükrös táblákat korábban temetési ajándékként találtunk már sírokban, ezek célja az volt, hogy megvédje az elhunytat a másvilágra vezető útján”.
Eli Sájis, az Oktatási Minisztérim Selá és Izraeli Tanulmányok programjának igazgatója szerint „A diákok ásatásokon való részvétele elmélyíti az országhoz és örökségéhez fűződő érzését” Eli Escusido, a Régészeti Hatóság igazgatója hozzátette:
„Az egyhetes út során a fiatal vezetők további leletekre is bukkantak, többek közt kerámiaedényeket, pénzérméket, díszes kőtöredékeket, sőt, egy vízvezetéket is találtak. A többnyire tantermi keretek között oktatott történelem életre kel a földből. Az a diák, aki egy régészeti ásatáson talál valamit, soha nem felejti el ezt az élményt. Nincs ennél jobb útja annak, hogy a fiatalokat az országhoz és annak örökségéhez kapcsoljuk”.
Száár Gánor, a Selá projektkoordinátora kiemelte, hogy együttműködésükből mindenki profitál: egyszerre fedezik fel a múlt egyre több részletét és biztosítanak életre szóló élményt a fiataloknak.
Címlapkép: Tasha Kamrowski