A CKids lelkes szervezői nem mindennapi programra, egy különleges maceszsütésre invitálják az ifjúságot. Április 6-án, vasárnap 10:30-tól maceszsütés és izgalmas pészahi vetélkedőkkel várják a gyerekeket az újlipótvárosi Zsilipben.
A gyerekek interaktív módon ismerkedhetnek meg pészah ünnepének lényegével, ráadásul a program keretében megsüthetik a saját maceszadagukat is.
Pászkaland: maceszsütöde gyerekeknek
Már a héten beizzították a Zsilip „pászkaland”-nak nevezett kemencéjét. Az egyedülálló kemencében az elmúlt években már hagyománnyá vált, hogy a főváros zsidó ovisai és iskolásai megsüthetik a saját maceszüket, vagy más néven pászkájukat.
A héten már több tucatnyi kisgyerek és diák érkezett a Zsilipbe, ahol Glitzenstein Sámuel rabbi és fiai meséltek a maceszsütés tudományáról, majd gyorsan gyúrni, nyújtani, lyukacsolni és sütni kezdtek, hogy a zsidó törvény szerint, 18 perc alatt elkészüljön a macesz.
Aki eddig lemaradt volna az emlékezetes sütésről, ne búsuljon, ugyanos most vasárnap, 10:30-tól még megteheti a CKids lelkes szervezőinek köszönhetően.
A CKids minden érdeklődő kicsit és szüleiket is várja április 6-án délelőtt a Zsilipbe. A részvételi díj egységesen 1500 forint.
A macesz megsütése rendkívüli precizitást igényel!
A pészahi macesz, más néven pászka elkészítésének egyik legfontosabb szabálya, hogy a teljes folyamat – a liszt és víz összeérintésétől kezdve a sütés befejezéséig – legfeljebb 18 percig tarthat. Ez a szabály azért van érvényben, mert a hagyomány szerint a kovászosodás (hámec) ennyi idő után indul be természetes úton, még élesztő hozzáadása nélkül is. Ha a 18 perc túllépésre kerül, a tészta már potenciálisan kovászosnak minősül, és így tiltottá válik pészach idején.
A maceszgyártás során ezért rendkívüli precizitás és gyorsaság szükséges. A lisztet és vizet azonnal összegyúrják, a tésztát gyorsan vékonyra nyújtják, lyukasztják, majd magas hőfokon kisütik. A sütőket folyamatosan tisztítják, hogy ne maradjon régi, esetleg megkelt tészta. Az időmérés szigorúan zajlik, és ha egy adag eléri vagy meghaladja a 18 percet, azt már nem használják fel. Ez a gyakorlat biztosítja, hogy a macesz valóban kovásztalan maradjon, ahogy azt a hagyomány előírja.
Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.