Izrael tervei szerint a Föld legalacsonyabb helyét a bolygó egyik legmenőbb turisztikai célpontjává kívánja alakítani, és az ország két olyan helyről merít inspirációt, amelyek már most is évente több millió látogatót vonzanak: a Maldív-szigetekről és Dubaiból.

A Holt-tenger mentén egy sor új szálloda tervei a régió turizmusának megújítására és a partvidék átalakítására irányulnak: egy sor mesterséges sziget, félsziget és öböl – valamint egy trópusi stílusú, a tengerben cölöpökön álló vendégházakkal rendelkező ingatlan – a tervek szerint meghosszabbítják a partvonalat, és minden eddiginél több turistát juttatnak közvetlenül a vízpartra.

Az izraeli tisztviselők a Holt-tengeri turizmus fellendítését kulcsfontosságúnak tartják ahhoz, hogy 2030-ra elérjék az évi 10 millió látogatót. Mivel a tenger gyorsan zsugorodik, a korábbi tengerparti üdülőhelyek mérföldekre vannak a parttól, és az egykori partvonalat a víznyelők veszedelmes területté változtatták. Ezért a turisztikai erőfeszítések a Holt-tengertől délre fekvő hatalmas párolgási tavakra összpontosulnak, ahol a térségben a legtöbb nagy szálloda már most is található.

A Holt-tenger vizével feltöltött tavakat, amelyeket az ICL (korábban Israel Chemicals Ltd.) kálium-, bróm- és magnéziumbányászatra használt, általában a tenger részeként kommunikálják, de

kevés turista van tisztában azzal, hogy valójában egy bányatóban úsznak.

A terv célja, hogy 2026-ig megduplázza a Holt-tengeren található turistaszállások számát 4000-5000 szobával egy meghosszabbított sétány mentén, kitöltve a tó északi csücskénél lévő Ein Bokek és a mintegy 3,5 kilométerre délre fekvő Neve Zohar közötti fennmaradó nyílt terület nagy részét. A promóterek szerint három szigetet építenek a fejlesztés részeként, de a közzétett tervek csak egyetlen – technikailag még mindig a szárazföldhöz kapcsolódó – szárazföldi formát mutatnak, amely talán egynek minősül.

A már megépült sziget egy hatalmas kupolának ad majd otthont, amely 5000 fős befogadóképességű kiállítási központként funkcionál majd, világszínvonalú szolgáltatásokkal és 360 fokos vetítéses világítással. A szigethez egy tengerbe nyúló móló csatlakozik majd, amelyen a nyilvánosságra hozott tervek szerint szálloda és gyógyfürdő is lesz. A Bercleys Papo, amely a projekt részeként két tornyot is épít vendégszállásokkal és luxuslakásokkal, azt állítja, hogy a kupolát szinte teljesen összeszerelve szállítják az országba, és hat hónapon belül üzembe helyezik.

Shimon Daniel, a Holt-tenger megőrzéséért felelős kormányzati vállalat, a Holt-tengeri fejlesztésekkel foglalkozó turisztikai minisztériumi elszámolóház vezérigazgatója szerint a szállodák lesznek az első új építkezések a területen mintegy harminc év óta.

A cikk további részét a Neokohn oldalán olvashatja.

Fotó: A Holt-tengeren épülő, kibővített üdülőkomplexum/Moshe Safdie Architects

 

 

 

 

 

Megszakítás