Az egész világ lélegzetvisszafojtva figyeli a Törökországot és Szíriát sújtó földrengésről szóló tudósításokat. A hétfői 7,8-es erősségű földrengés, ami teljes városokat döntött romba, még Izraelben is éreztette hatását, sőt azóta egy kisebb földrengés a Szentföldet is megrázta. Lapzártánkkor már 11000 fölött járt az áldozatok száma, és egyes becslések szerint meg sem fog állni 20000-ig (jelenleg 60000 a sérültek száma). A világ számos pontjáról elindultak a segédcsapatok, köztük magyar és izraeli szakemberek is, hogy segítsék a túlélők felkutatását, a sérültek ellátását és a romok eltakarítását.

Útnak indult Mendy Chitrik rabbi is, a törökországi áskenáz közösségek vezetője, aki lubavicsi küldöttként egyben az Iszlám Országok Rabbijainak Szövetségét is vezeti, és arra kért mindenkit, imádkozzon „a barátokért és kollégákért, akikkel nem tudunk kapcsolatba lépni Adıyaman, Malatya, Antakya, Gaziantep and Kilis városokban”. Chitrik rabbi egyik úticélja a földrengés epicentrumában fekvő Antakya volt. A hanukai történetből ismert Antiókusz egykori székhelyén 2300 éve élnek zsidók, bár mára maroknyira zsugorodott a közösség.

A városban talált pusztítás bor­zasztó: „Nem tudom szavakkal leírni a látványt” – mondta a rabbi a chabad.org-nak nyilatkozva – „szükség van a segítségre, azonnal. A helyzetet az utórengések és a hideg időjárás tovább súlyosbítják – tette hozzá a rabbi, aki együttműködik a hatóságokkal és igyekszik segítséget nyújtani, ahol szükség van rá. Azonban a nap során további tragédiával kellett szembenéznie: az antakya-i zsidó közösség ve­zetőit, Saul Cenudioglut és fele­sé­gét, Fortunát a kutatók nem találják és azt feltételezik, otthonuk romjai alatt lelték halálukat. A hírt Irit Lilian, Izrael törökországi nagykövete is megerősítette.

Csodával határos módon azonban a város 1890-ben emelt zsinagógája, amit a közösség a mai napig használ, épen maradt. Így hétfőn késő délután Chitrik rabbi a közösség tagjaival együtt bemehetett az épületbe, hogy biztonságos helyre szállítsák a tóratekercseket. Ezek közül az egyikben 350 évvel ezelőtti bejegyzés szerepel, míg a többi ennél is régebbi. 

Chitrik rabbi kapcsolatban áll Izrael főrabbijával is, aki a 104. zsoltár szavaival reagált a természeti katasztrófára: „aki letekintett a földre s az megrengett, megérinti a hegyeket és füstölögnek…”, hozzátéve, imádkozik mindazokért, akiket a tragédia érint.

Megjelent: Gut Sábesz 25. évfolyam 20. szám – 2023. február 9.

 

Megszakítás