Több száz pénzérmét és egy aranygyűrűt találtak egy hajóroncsban Készária partjainál – adja hírül az Arutz7. „A hajók valószínűleg a közelben horgonyoztak és egy viharban süllyedtek el” – mondta Jáákov Sárvit és Dror Planer, az Izraeli Régészeti Hatóság vízalatti régészeti osztályának képviseletében. Az elsüllyedt hajók közül az egyik a polgári időszámítás szerinti III., a másik pedig a XIV. századból származik. A két hajó nagyjából ugyanazon a helyen süllyedt el, nem messze a tengerparti várostól, Készáriától (Caesarea). A környékről több alkalommal került már elő kincsekkel megrakott hajóroncs, nemrégiben itt számoltunk be egy ilyen leletről.

 

 

 

A valószínűleg egy viharban elsüllyedt hajókat talán valamilyen probléma vagy egy közeledő vihar fenyegetése miatt horgonyozták le a kikötőtől távolabb, a nyílt vízen. A hajók egykori rakománya sekély vizekben, mindössze nagyjából négy méter mélyen, a tengerfenéken szétszórva várta a régészeket. Az újabb hajó nagyjából 600 éves, a mameluk korból származik, a régebbi, megközelítőleg 1700 éves jármű a római korból maradt ránk.

Ez utóbbival kapcsolatban a régészek azt feltételezik, hogy fontos személyiségeké lehetett, mivel egy sas bronzfigurája is előkerült, ami a római fennhatóság jelképe volt. A fellelt kincsek között mintegy 560, a mameluk korból származó pénzérme is van.

A rakomány mellett egy törött vasmacskára és bronzból készült szögekre is bukkantak a feltáró régészek, ez utóbbi a hajót elsüllyesztő, rendkívül erős viharra utal. Találtak továbbá több száz ezüstpénzt és több értékes, metszett drágakövet, ezen felül a rossz szellemek, negatív erők elhárítására szolgáló bronz harangokat és egy vastag, nyolcszögletű aranygyűrűt, melynek zöld ékkövén a „jó pásztor” szimbóluma látható. Ez a leletegyüttes legszebb és legdrágább darabja. Az ékkőbe vésett minta fiatal, tunikába öltözött pásztort ábrázol, vállán egy báránnyal vagy kossal, ami jellegzetes keresztény ábrázolás, melyet már az egészen korai időktől fogva használnak Jézus ábrázolására. Ez a jelkép arra utal, hogy a gyűrű tulajdonosa a korai keresztények közé tartozhatott. Egy másik, vörös színű, ékszerbe illeszthető ékkövet, vagyis gemmát egy lant ábrázolása díszít, mely a zsidó hagyományban Dávid hárfáját jelképezi (héberül kinor Dávid), de a görög-római mitológiában is szerepel. Készária a korai kereszténységben fontos helyszín volt, és az egyik első olyan város volt, ahol keresztény közösség élt. Egy, szintén a leletegyütteshez tartozó szobrocska egy komikus maszkot viselő, táncoló alakot ábrázol. Ezek mellett kerámiából készült edényeket is találtak.

 

Bronze coins from the Roman period. Photo: Dafna Gazit, Israel Antiquities Authority

Eli Eskozido, az Izraeli Régészeti Hatóság igazgatója elmondta, hogy „Izrael parti vizei igen gazdagok olyan leletekben, melyek a nemzeti és a nemzetközi kultúra szempontjából egyaránt fontosak. Ezek a leletek rendkívül sérülékenyek, ezért van az, hogy az Izraeli Régészeti Hatóság rendszeresen végez víz alatti kutatásokat, hogy megtaláljuk, megfigyeljük és megmentsük a régiségeket. Izrael partjai mentén sokféle sportot űznek, köztük búvárkodást, snorkelezést, nyílt vízi úszást és vitorlázást is, ezek során időnként szintén találnak régiségeket. Arra kérjük a búvárokat: ha ősi leletre bukkannak, jegyezzék meg a pontos víz alatti helyét, hagyják a tengerben és azonnal értesítsenek minket. Ha a műtárgyakat eredeti helyükön tudjuk felmérni és dokumentálni, az régészeti szempontból igen nagy jelentőséggel bír és néha még egy kis lelet is nagyszerű felfedezéshez vezethet.”

 

1600 éves hajóroncs kincseit hozták felszínre izraeli búvárok

Egy viharban elsüllyedt kereskedőhajó rakományára bukkantak Készária ősi kikötőjében izraeli búvárok.  Az Izraeli Régészeti Hatóság szerint a hajómaradványok között talált leletanyag az elmúlt harminc év legjelentősebb hasonló felfedezése. Az 1600 évvel ezelőtt, a késői római korban szerencsétlenül járt hajó roncsaira két búvár, Rán Feinstein és Ofer Ráánán talált rá, s azonnal jelentést tettek a régészeti … Olvass tovább

 

 

Megszakítás