Hogyan tegyük élménnyé a szombati étkezéseket? Az aish.com nyolc olyan pontot gyűjtött össze, melyek segítségével a család minden tagjának élvezetessé válik a heti pihenőnap.
A sábát, a hetedik nap nagyszerű eszköz a szülők kezében. Ez a nap ugyanis a kapcsolódásról szól. Hetente 25 óra áll rendelkezésünkre, amikor a képernyők helyett egymásra figyelhetünk, és mély, soha nem múló kapcsolatokat alakíthatunk ki. Egy kis tervezéssel és készüléssel a szombati asztal a család hetének fénypontjává válhat, és megfelelő környezetet teremthet a szülő-gyermek kapcsolat építéséhez és az ősi értékek továbbadásához.
1. Állítsák össze a menüt a gyerekek
Ahhoz, hogy az étkezést élvezhessük, finom ételekre van szükség, melyek közt a család apraja-nagyja talál a fogára valót. Gondolják át együtt, mi az, amit szívesen látnának a szombati asztalon. Születésnapok előtt választhat az ünnepelt, de kitalálhatnak tematikus szombatokat is: ilyenkor nemcsak az ételek kapcsolódnak a kiválasztott témához, de fel is díszíthetik az asztalt, vagy akár az egész helyiséget.
2. Válasszanak ki egy izgalmas témát, és vitassák meg az asztal körül az egész családdal
A téma bármi lehet: egy könyv, amit olvastak, egy hír a rádióból vagy egy újságcikk. Ha a témát kiválasztották, már csak csapatokat kell alkotni és kezdődhet a vita.
3. Legyenek az étkezések rövidek és irányítsák úgy a beszélgetést, hogy abban mindenki részt tudjon venni
Ha azt szeretnénk elérni, hogy gyerekek ne széledjenek szét, amint elkészültek az ebéddel, akkor először is érdemes az étkezés időtartamát korlátozni, hogy beleférjen abba a keretbe, amennyit a kisebbek is képesek türelemmel kivárni. Emellett hozzanak fel olyan témákat, amikhez mindenki hozzá tud szólni, és a talmudi fejtegetéseket, vagy munkahelyi problémákat tegyék el későbbre.
4. Tartsanak bemutatókat
Ez lehet tóramagyarázat, rövid színielőadás, egy, a hét során készített alkotás bemutatása. Osszák ki a feladatokat annak megfelelően, hogy ki mit szeret, és mutassa be mindenki a tudományát, például „televíziós műsor” vagy „színházi bemutató” keretein belül.
5. Tanuljanak meg egy zsidó dalt
Válasszanak ki egy vidám és nem túl ismert dalt vagy rigmust. Ez lesz a család indulója. Tanulják meg, gyakorolják, énekeljék a közös étkezések alkalmával vagy a kirándulásokon.
6. Gondosan válasszák meg, hogy kit hívnak meg szombatra vagy egy-egy szombati étkezésre
A vendégek emelhetik a szombati asztal fényét, de akár – ha rosszul választjuk meg őket – tönkre is tehetik a szombati hangulatot. Nem kötelező senkit meghívni, ha kellemetlen helyzetet okoz, vagy ha a gyerekeket zavarja. Gondolják végig: az adott vendég pozitív légkört teremt maga körül? Mit tud hozzátenni a szombati élményhez?
7. Osszon ki jutalmakat
Aki jó kérdéseket tesz fel vagy aktívan részt vesz az étkezéseken, kaphat egy kis jutalmat is ösztönzésképpen. A különleges „szombati finomságra” egész héten izgatottan várhatnak a gyerekek.
8. Vonják be az egész családot a szombati készülődésbe
A legkisebb részvétel is számít, és az étkezések során büszkeséggel tölti el a gyerekeket a tudat, ha az asztal egyes elemei magukon hordozzák a kezük nyomát.
További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.