A szerb kormány kulturális műemlékké nyilvánította az egykori apatini zsinagógát a Vajdaságban, és ezzel felcsillantotta a reményét annak, hogy a régóta üresen álló épületben végre elvégzik a régóta szükséges helyreállítási munkálatokat – írja a Jewish Heritage Europe.
Az 1885-ben a neológ közösség számára épült zsinagóga Északnyugat-Szerbiában, a magyar és a horvát határ közelében található, kicsi, egyszerű épület, amely a mennyezetén található, figyelemre méltó – és kissé rejtélyes – festményről ismert: a Tízparancsolat ábrázolása, a héber betűkkel visszafelé festve, mintha tükörből néznék. A táblák egy ragyogó napfény alatt, drámai felhőkkel teli égbolton láthatók.
Az apatini zsinagógakomplexum az utolsó fennmaradt nyoma az ottani zsidó közösségnek, amely jelentős hajtóereje és katalizátora volt az élet gazdasági és kulturális értelemben vett fejlődésének, modernizációjának – írta a szerb kormány a döntést bejelentő közleményében.
A II. világháború előtt csak mintegy 60 zsidó élt Apatinban, a közösség odaveszett a holokausztban. Az 1950-es években a zsinagógát eladták egy baptista gyülekezetnek, amely mintegy 20 évig használta istentiszteletre. Az épület tetejének csúcsán egy kis keresztet állítottak fel.
Ivan Ceresnjes, a volt Jugoszlávia zsidó örökségének szakértője egyedülállónak nevezte a festményt, még 2004-ben azt nyilatkozta, hogy sem a zsinagóga építészéről, sem a mennyezetet festő művészről nem tudni semmit, ahogy arról sem, hogy a héber betűk miért vannak fordítva írva. Szerinte az alkotó valószínűleg nem zsidó volt.