Az EU illetékes bírósága megerősítette a haszonállatok előzetes kábítás nélküli leölésének tilalmát, és úgy ítélte meg, hogy az állatjólét felülírhatja a vallási gyakorlatot – írja a courthousenews.

Magánszemélyek és szervezetek vegyes vallású csoportja azzal az érveléssel fordult az Emberi Jogok Európai Bíróságához, hogy a rituális vágás belgiumi tilalma sérti vallásszabadságukat. 2017-ben a belga Flandria régió előírta, hogy minden állatot el kell kábítani a levágás előtt, gyakorlatilag betiltva ezzel a zsidó és iszlám rituális vágást, amelyek megkövetelik, hogy az állatok tökéletes egészségi állapotban legyenek, mielőtt leölnék őket. A másik régió, Vallónia 2018-ban követte az eljárást.

A törvényeket állatvédő csoportok és szélsőjobboldali, muszlimellenes politikusok szorgalmazták. A törvény ellen zsidó és a muszlim vezetők együtt léptek fel. A tizenhat magánszemélyből és hét érdekvédelmi szervezetből álló csoport először belga bíróságon indított pert, amely 2020-ban a luxemburgi Európai Bíróságon landolt.

A bíróság – amely az európai uniós jogot felügyeli – úgy ítélte meg, hogy a tilalom nem sérti a zsidók és a muszlimok jogait. Az uniós szabályozás előírja, hogy az állatokat a vágás előtt „érzéketlenné kell tenni a fájdalomra”, de a tagállamok kivételt tehetnek a vallási szokások esetében.

Az érintettek ezután a strasbourgi székhelyű Emberi Jogok Európai Bíróságához fordult. A hét bíróból álló testület hasonló következtetésre jutott, mint a luxemburgi .

„Az állatok jólétének védelme olyan etikai értéket képvisel, amelynek a mai demokratikus társadalmak egyre nagyobb jelentőséget tulajdonítanak, és amelyet figyelembe kell venni a vallási meggyőződések külső megnyilvánulására vonatkozó korlátozások értékelésekor”

– írták az indoklásban.

Belgiumban mintegy 500 ezer muszlim és 30 ezer zsidó él. Akik be akarják tartani vallásuk vágási szabályait, azoknak mostantól külföldről kell beszerezniük a húst.

 

Megszakítás