Jom kipur kezdetén hangzik el a „Kol nidré” – minden eskü kezdetű ősi ima, melyben kijelentjük, hogy minden, nem szándékosan tett eskünk és ígéretünk a most kezdődő évben érvénytelen. Erről az imáról szokás az egész jom kipur esti istentiszteletet Kol nidrének nevezni, írja a chabad.org.

A Kol nidré fontos technikai szerepet tölt be: ez biztosítja, hogy ne szegjünk meg véletlenül olyan esküket, melyekről nem is tudjuk, hogy léteznek. Hasonló ez a ros hásánát megelőző reggelen tett kijelentéshez (hátárát nedárim), melyben semmissé nyilvánítjuk véletlen eskütételeinket.

Mélyebb szinten az egész szent napot jelenti.

A napot, melyen teljességgel összeolvadunk az istenivel és az egész néppel, hátrahagyva saját magunk korlátait, és kijelentve (önmagunk és Isten számára is), hogy megbánjuk minden rossz döntésünket és elhatárolódunk tőle.

Mivel tehát a Kol nidré olyan, mintha egy bíróság előtti jelentenénk ki valamit, szerkesztői az arámi nyelvet használták, mivel az iszlám hódítás előtt ez volt a zsidók legnagyobb részének közös nyelve. Az arámi szövegbe helyenként néhány héber kifejezés vegyül, ezek elsősorban tórai idézetek. Maga a szöveg a gáoni korban (a polgári időszámítás szerinti VI-XI. század) már biztosan létezett, és a kabala alapműve, a Zohár is említi. Vannak, akik a Kol nidrét a Nagy Gyülekezet tagjainak (ánsé kneszet hágdolá) tulajdonítják. Ha ez így van, akkor a szöveg a második Szentély korának első évszázadaiban keletkezett és jóval több mint 2300 éves.

A szöveget a jom kipuri imakönyvben találják meg. Az imát háromszor egymás után énekli el a cházán, az előimádkozó a hagyományos dallammal, a közösség pedig halkan mondja a szöveget vele együtt. A végén több tórai idézet is elhangzik, melyek Isten megbocsátásáról szólnak. Askenáz közösségekben világszerte ugyanazt a réges-régi dallamot használják, melyek sokak számára eggyé váltak jom kipurral és annak spirituális magasságaival, a megtéréssel és a bűnbocsánattal. A Kol nidré után közvetlenül az előimádkozó sehechejánu áldása következik, mellyel hálát adunk az Örökkévalónak, hogy engedte, hogy megérjük e szent napot.

A Kol nidrét követően a jom kipuri esti ima hasonlatos más ünnepi istentisztelethez: Smát és Ámidá főimát mondunk jom kipuri betoldásokkal (ezek közé tartozik a Viduj bűnvallomás), és az imádkozás költői szlichot imákkal zárul, melyekben megbocsátást kérünk a Mindenhatótól.

Az Óbudai zsinagógában ma este 18:30-kor hallgathatja meg a Kol nidrét a Zorger kántorkórus előadásában. 
Megszakítás