„Reggel 06:29 – Amikor megállt a zene” – négyhetes kiállítással emlékeznek az október hetedikei mészárlás áldozataira New Yorkban, írja az NBC News. Egy New York-i kiállítótérben állítottak emléket a Nova-fesztiválnak. A golyók lyuggatta mellékhelyiségek, a kiégett autóroncsok, poros szandálok, darabokra tört szemüvegek, szakadt ruhák, elhagyott sátrak és a támadássorozatról készült videók (a támadók és a megtámadottak felvételei) fájón emlékeztetnek 2023. október 7. hajnali óráira, amikor a Hámász terroristái áttörték a Gáza és Izrael között húzódó biztonsági kerítést, meggyilkolták a fesztivál 360 résztvevőjét és több tucatnyit túszul ejtettek közülük.
A kiállítás rendezői „megszentelt helyet” terveztek emlékezés céljából, illetve azzal a szándékkal, hogy a nézők „felelősen ismerhessék meg az október hetedikei eseményeket”. A kiállítás Tel-Avivból érkezett az Amerikában élő Scooter Braun zenei menedzser javaslatára az Egyesült Államokba. A holokauszt-túlélő felmenőktől származó férfit mélyen megindították az események, és a kiállításból származó bevételt teljes egészében az október hetedikei áldozatok és családtagjaik mentális gyógyulását támogató szervezetnek ajánlják majd fel.
A kiállítótér néhol félelmetes részletességgel mutatja be a fesztivál helyszínét. A földet por és föld borítja vastagon, homokzsákokba ágyazott fák teremtik meg a hangulatot. A fő színpad és a DJ helye neonfényben úszik. A termek mintha megfagytak volna az időben, az eksztázis és a terror közötti örök pillanatban. Az egyik terem sarkában „Talált tárgyak osztálya”: zsúfolt asztalokon, többnyire nejlontasakokba zárva sorakoznak a személyes tárgyak: órák, slusszkulcsok, szemüvegek, pénztárcák. A cipők hosszú sora egyértelmű utalás holokauszt-emlékművekre.
A negyvenéves Ofir Amar, a mészárlás egyik túlélője reményét fejezte ki, hogy a kiállítás minden fájdalmával együtt a Nova fesztivál üzenetét is sugározza: az élet, a szabadság és a béke ünneplését.
„Ezt érezhetted, akárhonnan is jöttél. Ugyanott voltunk, ugyanazt a zenét hallgattuk és mindannyian ugyanolyanok voltunk. Nem számított, ki honnan jött, milyen vallású, bőrszínű, nemzetiségű. Mindannyian ugyanolyanok vagyunk”
– mondta.