Kezdődik a XVII. században épült zsinagóga régóta várt felújítása a lengyelországi Chęciny városában. A zsinagógában a Zsidó Emlékezet és Kultúra Központja kap helyet, amelynek célja, hogy „toleranciára, más vallások és kultúrák tiszteletére” tanítson – írja a Jewish Heritage Europe.

A felújítás teljes költségét közel 8 millió lengyel zlotyra (660 millió forint) becsülik, amelyből 5,2 milliót az EU-tól nyertek 2019-ben. Robert Jaworski polgármester elmondta, hogy a felújítást végző cég már átvette az épületet, a munkálatok várhatóan 2023 végéig tartanak. A belső tereket kulturális és oktatási célokra alakítják át. Új tetőt kap az épület, megújul a homlokzat, a lépcsők és padló. Az épület környezete is rendbe lesz rakva.

A lengyel stílusú kettős manzárdtetős zsinagóga 1640 körül épült. A második világháború alatt a nácik gettót hoztak létre Chęcinyben, mintegy négyezer ember számára. 1942-ben a treblinkai haláltáborba deportáltak mindenkit. A németek által elpusztított zsinagógát a háború utáni időszakban sokáig mozinak, valamint kulturális központnak és irodának használták. Állapota az elmúlt években a helyreállítására tett erőfeszítések ellenére súlyosan leromlott. Az új központban egy állandó multimédiás kiállítás is helyet kap a zsidóság múltjáról.

Chęciny elsősorban a város fölé magasodó várral azonosítható, mindeközben a chęcinyi zsidók négy évszázados történelme szintén identitásuk szerves részét képezi – hangsúlyozta a polgármester. Jaworski kifejtette: a várat tavaly több mint 240 ezer ember látogatta meg. Feltételezik, hogy ezeknek a turistáknak a jelentős része a várból lemegy a városba, meglátogatja a zsinagógát, és nemcsak a középkor történelmével, hanem a zsidóság négy évszázados történetével is megismerkedik.

 

Megszakítás