Hanuka szombatjának beköszönte előtt kétféle gyertyát gyúj­tanak meg a zsidó otthonok­ban: a hanukai menórát, és rögtön utána a szombati gyertyákat. Előbbit sok helyen csak a férfiak és a fiúk gyújtják (bár, ahogyan cikkünkben is olvasható, a nők számára is micva a hanukai gyertyagyújtás), utóbbi egyértelműen a nők és a lányok feladata (de ha nincs jelen nő, egy férfi is meggyújthatja őket).

A hanukai csoda hirdetésének kötelezettségét az által teljesítjük, hogy a lakás bejárata elé vagy az ablakba helyezzük a hanukiját, és sok helyen szokás közösségi gyertyagyújtásokat tartani parkokban, köztereken, vagy bevásárlóközpontokban. Ezzel szemben a szombati lángokat az otthonban lobbantjuk fel abban a helyiségben, ahol a szombati lakománkat költjük el. A menórára mondott áldást hangosan, dallal és ünnepléssel kísérve mondjuk el, míg a szombati gyertyák fölött csöndben mondjuk el az áldást, és az áldásmondást követően halkan, magában kér a ház asszonya a családtagjai számára.

Ez a kettősség nem véletlen, és a kabala szerint az egyes micvák végrehajtóinak spirituális energiáit tükrözi. A nőies spirituális energia befelé fordul, míg a férfias kifelé. Bár a korábban rögzült nemi szerepek mára már nem annyira szigorúak, mint korábban voltak, és minden nőben és férfiban megtalálhatóak (különböző kombinációban) a férfias és a nőies spirituális energiák, általában elmondható, hogy a nők, akik a bennük fejlődő új életet sem kívül, hanem magukban, elrejtve hordják, amíg az meg nem érik arra, hogy a világra jöjjön, befelé, az otthonuk felé fordulnak, míg a férfiak hajlamosak inkább kifelé tekinteni, és hangosan hirdetni a világ felé a hanukai csodát.

Kétféle gyertya, kétféle cél, két teljesen különböző micva és mögöttes tartalom. Mégis ugyanabban a mozdulatban materializálódnak: a gyufát a kanóchoz tartjuk, és fellobban a fény, a sötétség pedig nyomban visszahúzódik. A Tóra elismeri, hogy a férfiak és a nők különféle energiákat hoznak a világba, és közösen dolgoznak a világ jobbá tételén, ki-ki a saját lehetőségei szerint. Ha az Istentől kapott különleges adottságainkat felhasználva valóban együtt dolgozunk, ahogyan péntek este együtt lobognak a szombati és a hanukai fények, elég fényt teremthetünk ahhoz, hogy örökre elűzzük a sötétséget.

 

Megszakítás