A második jeruzsálemi Szentély korából származó mikvét, vagyis rituális fürdőt repülőgéppel helyezték át a Gálilban található lelőhelyéről, egy éppen épülő útkereszteződésből Hánáton kibucba.

Az építkezést megelőző, úgynevezett leletmentő ásatást az Izraeli Régészeti Hatóság részéről Abd Elghani Ibrahim és Dr. Walid Atrash vezeti. A mikve új helye a kibuc ma is működő rituális fürdője mellett lesz ezentúl.

„Az, hogy egy farmon találtunk mikvét, megváltoztatja az elképzeléseinket arról, hogy hogyan éltek a zsidók a második Szentély időszakában.” – áll a két ásatásvezető régész állásfoglalásában. – „Mindeddig nem fedeztünk fel a Gálilban zsidó gazdaságokat, és úgy véltük, hogy a római korszak zsidó lakosai nem éltek a falvakon, vagy városokon kívül létrehozott gazdaságokban. Ez a tanya meglehetős távolságra fekszik Siknin falutól és a zsidó nagyvárostól, Szeforisztól, ez a felfedezés tehát megmutatta nekünk, hogy léteztek ilyen gazdaságok, ahol a zsidók letelepedtek, és akár Szeforisz vidéki hátországát is jelenthették.” A szakértők azt is elmagyarázták, hogy a mikve önmagában bizonyítja, hogy az ősi gazdaság lakosai vallásos és a hagyományokat megtartó zsidók voltak, és ügyeltek a rituális tisztaság tórai törvényeinek pontos betartására.

A Régészeti Hatóság megállapításai szerint a gazdaságot mintegy 1700 évvel ezelőtt semmisítette meg egy földrengés, ám a helyszínt csak 1400 évvel ezelőtt hagyták el véglegesen. A mikve az útkereszteződésben építendő híd egyik tartópillérjének leendő helyéről került elő. A szakemberek közölték, hogy a mikve nem őrizhető meg in situ, vagyis azon a helyen, ahol találták, és felmerült az  áttelepítés ötlete. Az 57 tonnás szerkezet relokalizálására többek között a régészeti hatóság és a mikve új helyszíne, a Hánáton kibuc is gyűjtött pénzt. Az átszállításhoz a fürdőt először minden oldalról le kellett fűrészelni az alapját adó szikláról, majd acélból készült ketrecbe helyezték, és légi úton szállították új otthonába.

zsido.com

Forrás: JNS

Megszakítás