A rendkívül ritka, kőből készült lelet a második Szentély idejéből származik és Dávid Városában, a Templom-hegyre vezető Zarándokok útja feltárásán találtak rá. A kereskedelemben használt, többosztatú doboz Jeruzsálem pusztulásakor, a polgári időszámítás szerint 70-ben égett meg. A négyzet alakú, kilenc részre osztott, harmincszor harminc centiméter nagyságú tárgy a Zarándokok útja egy üzletének romjai közt várt mintegy kétezer évig, mire felfedezték. Megégett oldalai arra utalnak, hogy nagy tűz, feltehetőleg a rómaiak elleni felkelés és a város pusztulása során keletkezett tűz áldozata lett.

A kutatók úgy vélik, hogy kereskedelmi célokat szolgálhatott, talán előre kimért árut tartottak benne egy boltban. A környéken számtalan más olyan lelet került már elő, melyek pezsgő kereskedelmi életről tanúskodnak. Mivel Jeruzsálemben állt a Szentély, a városba rengeteg zarándok érkezett és így a helyi kereskedők sokkal különlegesebb árukínálatot biztosítottak, mint az általában jellemző volt a környező településeken. A jeruzsálemi választék feltehetően nem maradt el a Római Birodalom más nagyvárosaiban tapasztalhatótól.

A második Szentély idején Jeruzsálemben minden bizonnyal nagyon ügyeltek a vallási törvények maradéktalan betartására. Erről tanúskodik a városban talált nagy számú mészkőedény is, mert – a fémből vagy agyagból készült eszközöktől eltérően – nem válhatott tisztátalanná, mely tény a kohénok, azaz a Szentélyben szolgáló papok számára kiemelt jelentőséggel bírt.

„Úgy tűnik, hogy e többosztatú kődoboznak köze lehetett a szent városban különös szigorúsággal gyakorolt tisztasági törvények betartásához. Ezért ezt a leletet Jeruzsálemre jellemző tárgyi emlékként tartjuk számon”

– mondták a feltárást végző régészek.

A most talált dobozhoz hasonló töredékeket legutóbb ötven éve talált Náchmán Ávigád a jeruzsálemi óváros zsidó negyedének feltárásakor. Ezt a régész viccesen „mogyorótartó doboznak” nevezte el. A most felfedezett lelet különlegessége, minden darabját megtalálták. Funkcióját illetően azonban továbbra sincs megegyezés a kutatók között. Dudi Mevorách, az Izrael Múzeum régészeti osztályának vezető kurátora elmondta, hogy a leletet éppen restaurálják, majd az állandó kiállítás része lesz. Egy második Szentély korabeli jeruzsálemi előkelőség feltárt otthonában helyezik el és színes freskók, díszes gyertyatartók és elegáns kő- és fémeszközök társaságába kerül.

 

Megszakítás