Jom kipur az „engesztelés napja”, a zsidóság legszentebb ünnepe, más néven: szombatok szombatja. A kvízből sok információt megtudhat az ünnepről, vagy felelevenítheti eddigi tudását.
#2. Hogy hívják a jom kipuri böjt bejövetele előtt tartott szeudát (étkezést)?
A jom kipurt megelőző napon micva a bőséges étkezés. Vannak, akik egy, mások két szeudát (lakoma) tartanak. A böjtöt megelőző étkezés a szeudá máfszeket (elválasztó lakoma), ezt mindenképpen illik megtartani.
#3. Mit olvasnak fel jom kipur délutánján a Mincha imában?
Jom kipur délutánján a Jónás próféta könyvét olvassák a Minchá imában. A történet a megtérés fontosságát és jelentőségét szimbolizálja: Isten elküldi Jónás prófétát Ninivébe, a bűnös városba, hogy figyelmeztesse lakóit, Szodoma és Gomora sorsára jutnak, ha nem térnek meg.
#4. Milyen viseletet hordanak a férfiak a zsinagógában jom kipurkor?
A férfiak fehér, köntösszerű ruhát öltenek magukra – ez a kitli, melyet egyes közösségekben csak az engesztelőnapon hordanak, máshol ros hásáná két napján is felveszik, illetve a széder este vezetője is magára ölti. Ezt hordják a férfiak az esküvőjükön, és ebben helyezik végső nyugalomra az elhunytakat.
#5. Melyik nem a jom kipuri 5 tilalom egyike?
Jom kipurról mindenkinek a 25 órán át tartó böjt jut először az eszébe, azonban van még négy fontos tilalom, mely a nap előírásai közé tartozik: nemi élet, mosakodás, piperecikkek (krémek, olajok) használata, és bőrcipő viselete. Természetesen mindez a szombaton tiltott tevékenységeken felül. A tóraolvasás ellenben az ünnepi ima része.
#6. Hány imát szokás mondani jom kipurkor?
Egy átlagos hétköznapon három imát mondunk: este a máárivot, reggel a sácháritot és délután a minchát. Szombatonkét, újhold alkalmával és nagyünnepeken ez kiegészül a reggeli tóraolvasás után elmondott muszáffal. jom kipurkor, a minchát követően elmondunk még egy ötödik imát is: ez a Neilá, mely lezárja a napot.
#7. Hány áldást kell mondani gyertyagyújtáskor jom kipur napján?
Bár jom kipurkor böjtölünk, mégis fehér abrosszal terítjük le az asztalt és gyertyát gyújtunk. Ezt követően két áldást mondunk: az egyiket a fellobbanó fényekre, a másikat pedig azért, mert megérhettük ezt a napot.
#8. Melyik talmudi traktátus foglalkozik jom kipurral?
Jomá (A nap, „Az Engesztelőnap”) jom kipur napjának istentiszteleti rendje a Szentélyben; az e napon tartandó böjt szabályai, illetve az e napon elmondandó imák.
#9. Ki léphetett be a Szentek Szentjébe jom kipurkor?
A jom kipur volt az év egyetlen napja, amikor a Szentek Szentélyébe – ezt a Szentélyben egy külön elzárt rész képezte – a főpap beléphetett és ott bűnvallomást tett a maga és az egész nép nevében. Amikor aztán épségben visszatért a hívek közé, nagy volt az öröm, mivel ez azt jelentette számukra, hogy a főpap által bűnbocsánatot nyertek.
#10. Mi a jom kipur környékén sokat emlegetett kifejezés, a tsuvá jelentése?
A tsuvá nem bűnbánat. A ’bűnbánat’ megfelelője a héberben a chárátá. Azt jelenti: ’bánni, sajnálni’. A tsuvá jelentése: ’megfordulni, irányt váltani’. Nem elegendő a chárátá, meg is kell tenni, meg is kell valósítani. Azt jelenti: vissza kell ’térni’ – ez jelenti pontosan a tsuvá.
Címlapfotó: Tomas Williams/Pexels