Ros hásánákor kerek, többnyire a szokásosnál édesebb, esetleg fahéjjal vagy mazsolával gazdagított bárchesz kerül az asztalra. Sok családban kiterjesztik ezt, és ros hásáná első étkezésétől fogva egészen hosáná rábáig, a végső ítélet legutolsó napjáig kerek kalácsot tesznek az asztalra minden szombati és ünnepi étkezés alkalmával.

Miért kerek a bárhesz?

Ahogy a mézbe mártott alma, úgy a kerekre formált font kalács is azt a vágyunkat fejezi ki érzékelhető, megfogható alakban, hogy kerek, egész, teljes évünk legyen. A kör sehol nem ér véget, ezzel azt kívánjuk, hogy az élet és az áldások vég nélkül folytatódjanak egész évben. A kör emlékeztet egy koronára is, és így a ros hásánái imarend egyik fontos részletére utal. Ebben a részben, mely a málchujot címet viseli, kijelentjük Istent királyi mivoltát. Az Örökkévaló Isten egyetlen, öröktől fogva létezik, nincs eleje és nincs vége sem. A kerekség Isten végtelenségére utal.

Mint fentebb említettük a leggyakrabban édes, mazsolás kalács kerül az ünnepi asztalra. Ehhez itt találnak receptet. Vannak azonban, akik – ünnep ide, ünnep oda –, inkább a sós ízekért rajonganak. Nekik ajánljuk ezt a póréhagymával gazdagon megtöltött kalácsot.

A szimbolikus ételekkel megrakott ünnepi asztalon a póréhagyma (kárá) két szóra is emlékeztet, ezért a fogyasztásánál egyrészt azt kérjük az Örökkévalótól, hogy szüntesse meg a rossz ítéletünket, másrészt pedig azt, hogy olvassák fel előtte az érdemeinket. Így – bár a kalács nem édes – bárcheszünk mégis illeszkedik az ünnep tematikájához.

Póréhagymával töltött bárhesz

párve, tojásmentes

A tésztához:

2 kg liszt

50 g friss élesztő és 3 ek. instant élesztő

4 pohár langyos víz

6 ek. cukor

3 ek. só

1 pohár étolaj

4-5 ek. szezámmag

A töltelékhez:

2 nagy póréhagyma vékonyra szeletelve

kevés só és olívaolaj

A megszóráshoz:

egy kevés víz és szezámmag

A tésztához szitálja tálba a lisztet, adja hozzá a szezámmagot (bizonyosodjon meg arról, hogy nincs kártevő a magok közt). Egy pohár vízben, egy evőkanál cukor hozzáadásával futtassa fel az élesztőt. A liszt közepén készítsen mélyedést, ebbe kanalazza bele a maradék cukrot, adja hozzá az élesztős keveréket, a maradék vizet és az olajat. Enyhén keverje meg, hogy a liszt közepén sűrűbb massza képződjön. Adja a sót a liszthez, az élesztőtől távol. Pihentesse 10-15 percig, amíg az élesztős keverék tetején megjelennek a buborékok. Ekkor gyúrja össze a tésztát és dagassza meg. Szükség esetén adjon még hozzá egy kevés vizet vagy lisztet. Dagassza addig, míg rugalmas tésztát nem kap, ekkor olajozza meg a tészta minden oldalát és egy mély edényben, tiszta konyharuhával letakarva, meleg helyen kelessze két órán át. Kissé dögönyözze meg a megkelt tésztát, és hagyja, hogy még egyszer megkeljen. A felhasznált liszt és víz mennyisége megköveteli, hogy a tésztából chálát vegyen, erről itt olvashat.

A töltelékhez a vékonyra karikázott póréhagymát olívaolajon fonnyassza meg egy kissé néhány perc alatt. Egy darab tésztát nyújtson ki tenyérnyi széles, hosszú csíkká. Kanalazzon bele tölteléket, és tekerje fel szorosan, majd csavarja csigavonalba, a végét pedig hajtsa be a tészta alá. Igazítsa kerekre a kalácsot, és készítse el a többi bárcheszt is. Helyezze az elkészült kalácsokat sütőpapírral bélelt tepsibe, és kelessze 20 percen keresztül. Ez idő alatt melegítse fel a sütőt 180 fokra. Enyhén kenje meg vízzel a kalácsok tetejét, szórja meg ízlés szerint szezámmaggal, és 23-25 perc alatt süsse készre a kalácsokat.

 

Megszakítás