Az elmúlt héten tovább folytatódtak a merényletek, igaz valamivel alacsonyabb intenzitással, mint az elmúlt időszakban.
Késelés, kődobálás, gázolás, molotov-kotélok – ahogyan azt az elmúlt hónapokban megszokhatták az izraeliek. A támadások helyszinei sem változtak: Hevron környéke, Jeruzsálem, Gus Ecion és Binjámin megye. A terroristákat általában semlegesítették, vagy elfogták. A viszonylagos enyhülés ellenére a katonai és titkosszolgálati vezetők nem optimisták, és a feszültség elhúzódására számítanak.
Az egyik fegyveres elkövető – aki a hizmei csomópontnál nyitott tüzet a katonákra – a Palesztin Hatóság biztonsági szolgálatának egyik tisztje volt. A támadót lelőtték, áldozata könnyebb sérüléseket szenvedett. A merénylő Jeruzsálem melletti otthonánál felállított gyászoló-sátorban tiszteletét tette a mérsékeltnek tartott Palesztin Hatóság több minisztere, és hős mártírként méltatták a terroristát.
Szintén újdonság, hogy az Izrael-ellenes gyűlöletkampányba bekapcsolódott az ortodox keresztény egyház egyik arab püspöke is, aki Abu-Diszben a közelgő szeretet ünnepe alkalmából egy olyan karácsonyfát állított fel, melyen üveggömbök és szaloncukor helyett terroristák fényképei lógtak, akik nagy valószínűséggel a keresztény vallásalapítót is megölték volna, ha találkoznak vele egy buszmegállóban – lévén, hogy zsidó.
Nagy felzúdulást keltett Izraelben, hogy a párizsi klímakonferencián Binjámin Netánjáhu kezet fogott a Palesztin Hatóság vezetőjével. A miniszterelnök azzal védekezett, hogy pusztán a diplomáciai protokoll szerint járt el, s jól tudja, hogy a vérontás egyik felelősével állt szemben. A konferencián Ban Ki Moon ENSZ főtitkár megemlékezett a világon végigsöprő terrorhullám áldozatairól. Felsorolta a leginkább érintett országokat, csak Izraelt felejtette ki a felsorolásból…
Az izraeli belbiztonsági szolgálat, a Sin-Bét bejelentette, hogy jelentős áttörést értek el a dumai gyújtogatás felderítése kapcsán. Az arab faluban szándékosan okozott tűzben egy kisfiú meghalt, több családtagja pedig súlyosan megsérült. A gyanú földalatti zsidó terrorista sejtekre terelődött, de hosszú hónapokig nem jutottak eredményre. Az is felmerült, hogy a támadás egy klánok közötti leszámolás eredménye volt. Most azonban zsidó fiatalok kihallgatása zajlik, bár ennél többet nem közöltek. A gyanúsítottak ügyvédei panasszal éltek, mert elmondásuk szerint ügyfeleiket megverték, erőszakkal vallatták és megtagadták tőlük a jogi védelem lehetőségét.
A héten ítélet született azoknak az ügyében, akik egy évvel ezelőtt egy jeruzsálemi zsidó-arab iskola osztálytermét gyújtották fel: az elkövetők 3 év letöltendő börtönbüntetést kaptak.
50 éve kezdődött
Az idén ünneplik az Izrael és Németország közötti diplomáciai kapcsolat ötven éves évfordulóját. Ezen alkalomból a zsidó államba látogatott Joachim Gauck német szövetségi elnök, aki a Tel-Aviv-i Opera díszelőadását tekintette meg Reuvén Rivlin izraeli államelnökkel. Sajtótájékoztatójukon a terrorizmus elleni közös fellépés szükségességéről beszéltek.
Elhunyt Joszi Szárid izraeli veterán parlamenti képviselő, egykori környezetvédelmi és oktatási miniszter. A baloldali politikus fő célkitűzése Izrael teljes szekularizációja és egy független arab állam létrehozása volt a Szentföldön. A közelmúltban az Európai Unió izraeli termékek megjelölését tervező határozatát is üdvözölte, és a békéhez vezető út egyik fontos elemének nevezte.
Jogi megoldások
Az izraeli külügyminisztérium egy jogi dokumentumot juttatott el minden külképviseletére, mely a nemzetközi jog alapján cáfolja, hogy az 1967-ben izraeli fennhatóság alá került Jehudában és Somronban felépített zsidó települések illegálisak lennének. Mivel Izrael védekező háborúban fogalalta el a korábban semmilyen szuverén államhoz sem tartozó területeket, így az ott létesített lakónegyedek egy nemzetközi szabályt sem sértenek. Az említett területen jelenleg 400 000 zsidó él, a szintén a Hatnapos Háború során elfoglalt Kelet-Jeruzsálemben további 375 000.