A várandós, illetve szoptató anyákra, valamint a betegekre különleges szabályok vonatkoznak jom kipurkor. Általánosságban elmondható, hogy akinél bármiféle kérdés is felmerül azzal kapcsolatban, hogy szabad-e böjtölnie, elhagyhatja-e egy napra az előírt orvosságokat, szükséges-e siurokban, vagyis előre meghatározott adagokban ennie-innia vagy a böjt kezdetétől fogva annyit ehet-ihat, amennyire szüksége van, az kérdezzen meg egy (lehetőleg vallásos zsidó) orvost és egy hozzáértő rabbit, hogy minden szempontot figyelembe vevő választ kapjon, írja a Tzurba M’Rabanan háláchával foglalkozó sorozat angol kiadásának szerkesztője Eli Ozarowski rabbi egy internetes fórumon, és további hasznos tanácsokkal is ellátja az olvasót:

1. Várandós anyák mindenképpen konzultáljanak az orvosukkal azzal kapcsolatban, hogy elképzelhető-e, hogy a böjt negatívan befolyásolja a terhességet. Amennyiben felmerülhet a komplikációk veszélye, akkor meg kell vizsgálni, hogy siurokban (kilencperces intervallumokban fogyasztott, kis mennyiségű, csak a fél szájüreget betöltő folyadék vagy étel, kb. 30 ml) ihat/ehet az anya, vagy normál módon kell étkeznie. Ugyanez vonatkozik betegekre is: akinek gyógyszert kell szednie vagy akinek az állapotában negatív irányú változás állhat be a böjt hatására, az mindenképpen időben kérje ki orvosa és rabbija tanácsát a böjt előtt.

2. Amennyiben a terhesség komplikációk nélkül zajlik, a legtöbb rabbi úgy véli, hogy az anyának böjtölnie kell. Különösen igaz ez a várandósság kilencedik hónapjára, amikor általában nem okoz különösebb problémát, ha a böjtölés hatására beindul a szülés.

3. Mindezzel együtt rendkívül fontos, hogy a várandós és a szoptató anyák előre felkészüljenek. A böjtöt megelőző 24-48 órában érdemes a megszokottnál jóval több folyadékot – vizet, nagy energiatartalmú gyümölcslevet – inni, és jó, ha sok, vízben és cukorban gazdag nyári gyümölcsöt fogyasztanak (pl. szőlő, görögdinnye). Azoknak a szoptató anyáknak, akiknek csecsemője kizárólag az anyatejtől függ, és felmerül annak a veszélye, hogy a böjtölés negatívan befolyásolja a tejtermelést, érdemes időben hozzáértő rabbival beszélnie azzal kapcsolatban, hogy már a böjt kezdetétől ihat-e siurokban vagy csak későbbi időponttól fogva. Akinek szabad innia, lehetőleg ne vizet, hanem táplálóbb folyadékot válasszon (pl. tej, narancslé).

4. Jom kipur napján ne töltsenek sok időt kültéren, főleg ne melegben és a napon. Lehetőleg maradjanak hűtött helyiségekben. Ez adott esetben azt is jelentheti, hogy az anyának le kell mondania a zsinagógában való imádkozásról (ha az út túl hosszú, vagy túl nagy a forróság), de a böjt maga fontosabb, mint a közösségben való imádkozás. (Ez általánosságban is igaz: amennyiben felmerül, hogy a zsinagógába való elmenetel miatt az embernek meg kell törnie a böjtöt, inkább maradjon otthon és imádkozzon egyedül.)

5. Amennyiben egy várandós vagy szoptató anya rosszul érzi magát (nem a normális éhségről vagy fáradtságról van szó, hanem ezen túlmutató rosszullétről), szédül vagy más tünetei lesznek, az a legjobb, ha (az ünnep megszegése nélkül) tud konzultálni egy orvossal. Ha kétség merül fel és lehetetlen orvossal beszélni, kezdjen siurokban enni és inni.

6. A siurt érdemes még jom kipur előtt kimérni. Akinek ennie és innia kell jom kipurkor, annak számára éppen az a micva, ha eszik és iszik, a böjtölés pedig annak az ellentéte.

7. Imádkozzon, hogy legyen elég ereje jom kipur végéig böjtölni.

8. További fontos szabályokat itt találhat oldalunkon.

 

További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.

Megszakítás