Az elmúlt hónapokban számtalan judaika került elő Gázából, és a katonák megpróbálják fellelni a tulajdonosokat.

Egy egység parancsnoka például fából készült, aranyozott héber és angol felirattal ellátott, szombati kalácsokhoz használt vágódeszkát talált. Bár a szabályzat szerint csakis azt vehetik el az otthonokból, amire a háborús erőfeszítésekhez aktuálisan szükség van, úgy érezte, mégsem hagyhatja ott a megtalált darabot. „

Semmiképpen nem hozhatunk magunkkal szuvenírt. Tilos és erkölcstelen dolog lopni. Ebben az esetben azonban egy zsidó tárgy feküdt előttem, és azt mondtam: »Ez biztosan nem az övék«.”

A katona a Facebook segítségével próbált rálelni a tulajdonosokra, ám a több ezer reakció és több száz komment ellenére sem találta meg őket. Hasonló posztok számtalan alkalommal bukkantak fel az elmúlt hónapokban a közösségi médiában: szédertálak, imakönyvek, hanukai menórák tulajdonosait keresve.

Egy másik katona egy terrorista otthonát átkutatva talált rá egy menórára:

„Az ágy mellett, az éjjeliszekrényen megláttunk egy menórát. Elhoztuk. Nagyon szeretném visszaadni a tulajdonosának, szeretném megtalálni őt és a családját”

– mondta hónapokkal ezelőtt egy interjúban a négygyermekes apa, aki később életét vesztette a háborúban.

A hadsereg illetékesei egyébként több eljárást is indítottak már rablás vádjával katonák ellen. A katonai szabályzat szerint szigorúan tilos akár szuvenírt, akár pénzt vagy hadászati felszerelést elvenni a házkutatás során. Az ellenség tulajdonát csupán háborús szükségletből használhatják. Maurice Hirsch alezredes aki Jehuda és Somronban vezette a katonai ügyészséget, a judaikával kapcsolatban elmondta:

„Feltételezhető, hogy lopott darabokról van szó, és ebben az esetben a katonáknak joga van ezeket magukhoz venni, hogy megpróbálhassák visszajuttatni őket jogos tulajdonosaiknak”.

Hozzátette azonban, hogy az az elvárás, hogy a katonák pontosan dokumentálják, honnan vették el a kérdéses darabokat, hogy abban az esetben, ha nem kerülnek elő a tulajdonosok, vissza tudják vinni a darabokat oda, ahonnan elvették azokat. Mindemellett azt is megjegyezte, hogy a judaika és a rituális tárgyak esetén tanúsított engedékenység nem feltétlenül vezet jóra, ugyanis egyesek esetleg olyan tárgyakat is elvehetnek, melyek semmiképpen nem tartozhatnak e kategóriába, ami pedig már lopásnak minősül.

Az izraeli hadsereg etikai kódexét összeállító Asza Kaser szerint az lenne a legjobb, ha a hadsereg szabályozást vezetne be e tárgyakkal kapcsolatban. Egy ilyen szabályozásnak része lehetne, hogy a katonáknak hol kell leadniuk a megtalált tárgyakat ahelyett, hogy hazavinnék és otthon őriznék azokat. A fent említett szédertál és számos menóra tulajdonosait a mai napig nem sikerült megtalálni. Oldalunkon beszámoltunk egy zsoltároskönyvről, melynek a tulajdonosát ugyan nem sikerült megtalálni, azt viszont, aki ajándékba adta a könyvet, igen. „Nagyon remélem, hogy megtaláljuk, kié” – mondta a fent említett katona a vágódeszkával kapcsolatban – „mivel az bizonyos, hogy nem Rafiachba tartozik” – zárta gondolatait a férfi.

Fotó: Wikimedia

Megszakítás