Az aortabillentyű-elégtelenségben szenvedő betegek számára jelenleg az egyetlen megoldás a billentyű cseréje nyílt szívműtéttel. Ez egy igen megterhelő, idősebbek páciensek számára veszélyes 5-6 órás beavatkozás és a betegek mindössze húsz százalékánál jöhet szóba. Ha nem kezelik, a szívbillentyű elégtelensége igen kellemetlen tünetekhez (szapora pulzus, mellkasi fájdalom, fáradtság, légszomj) és végül szívelégtelenséghez vezethet. Az ötéves túlélési arány mindössze harminc százalék.

A Cuspa Medical egy izraeli orvostechnikai eszközfejlesztő, most azon dolgoznak, hogy ne kelljen ilyen drasztikus beavatkozást végezni, hanem katéteren keresztül elvégezhető legyen ez a szívműtét is – írja az israel21c.org. A módszer az aortán felvezetett eszközzel gyakorlatilag elzárja a „szivárgást” a szöveteket megragadva. Ennél a betegségnél ugyanis a billentyű nem zár jól: ahelyett, hogy a vér a szívkamrából az aortába áramlana, a bal kamrába áramlik vissza, és ezzel komoly terhelést okoz a szívnek.

Jelenleg elsősorban az eszköz biztonságosságát tesztelik állatokon – mondta Ariel Weigler, a Cuspa vezérigazgatója, az embereken végzett kísérletek még váratnak magukra. A fejlesztők szerint az orvosok könnyen meg fogják tanulni a használatát, mert az új eszköz hasonlít az úgynevezett sztentre, amivel jelenleg például az érszűkületet kezelik. Nem kizárt, hogy egy idő után ambulánsan is működik majd a módszer.

Fotó: Piron Guillaume on Unsplash

Megszakítás