A hét hónap alatt elkészült híd a jeruzsálemi Cion-hegyet köti össze a Hinom-völggyel, csodálatos kilátást nyújtva a jeruzsálemi Óvárostól délre fekvő, számtalan ősi sírt és egy természetes forrást felsorakoztató völgyre. A húszmillió sékeles (1.9 milliárd Ft) beruházás várhatóan gyorsan az ország egyik leglátogatottabb turistalátványosságává válik majd, adják hírül az izraeli hírportálok.
A völgyet, melynek héber nevéből – „Géj Hinom” a „gyehenna” kifejezés származik, először Jehosua könyve (15:8) említi mint határt Jehuda és Binjámin törzse között. Az első jeruzsálemi Szentély időszakában ez volt a Jirmejá (Jeremiás) próféta könyvében említett Tofet, ahol Jehuda királyságának néhány bálványimádó királya a zsidó hagyományt súlyosan megszegve feláldozta a gyermekeit (Jirmejá 19:2-6). A próféta ezt követően megátkozta a helyet. A későbbi rabbinikus irodalomban Géhinomot az isteni büntetéssel hozták kapcsolatba, és sokkal szigorúbb helynek tartották, mint az általában a halottak tartózkodási helyének tartott Seolt.
A völgy az 1967-es hatnapos háború előtt senki földje volt, és többnyire szemétlerakónak használták. Az elmúlt húsz évben rengeteg forrást fordítottak a terület megtisztítására és a turistaútvonalak kialakítására. A völgyben több történelmi kor emlékei is megtalálhatók, ősi sírok és egy forrás, körülötte pedig dús növényzet. A völgyben talált régészeti emlékek közé tartozik egy kő, melyről a régészek úgy vélik, hogy a Szentély építéséhez fejtették ki a szilafalból, de – számunkra ismeretlen okokból – végül nem használták fel.
Izraelben a leghosszabb függőhíd eddig a Beszor patakvölgy felett haladt át 80 méter hosszan, a második pedig a hetven méter hosszú híd volt a Haifa melletti Neser településénél.
A különleges projekt a jeruzsálemi önkormányzat, a Turisztikai Minisztérium, a Jeruzsálem Fejlesztéséért Hatóság, a Jeruzsálemi Ügyek Minisztériuma, a Nemzeti Parkok Hatósága és a Dávid Városa Egyesület együttműködésével jött létre. Miután a látogatók bebizonyították rátermettségüket és végigmentek a hídon, megpihenhetnek a Hinom-völgyben létrehozott mezőgazdasági farmon, „ezen a varázslatos helyen, itt, Jeruzsálem szívében. Lehet itt piknikezni, a gyerekek kipróbálhatják a kőfaragást, olajbogyót szedhetnek, olívaolajat készíthetnek, mézet gyűjthetnek, teraszokat építhetnek és belelábalhatnak az ágyások között folyó vízbe. A belépés ingyenes, a helyszín nyitott a látogatók előtt” – mondta Orija Dasberg, a Dávid Városa Egyesület igazgatóhelyettese. „A híd kétségtelenül sokakat vonz majd, fiatalt és időset egyaránt” – tette hozzá.
A 202 méter hosszú függőhíd naponta reggel hat és este tíz óra között várja majd a látogatókat.
Címlapkép: City of David
További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.