Az izraeli-magyar diplomáciai kapcsolatok rövid története
Orbán Viktor miniszterelnök júliusi izraeli látogatása kapcsán érdemes áttekinteni az izraeli-magyar diplomáciai kapcsolatokat, amelynek históriája nem Izrael Állam kikiáltásával kezdődött. A Magyarországon már a két világháború között is tevékenykedő különféle beállítottságú cionista csoportok élénk kapcsolatot ápoltak (többnyire) palesztinai „anyaközpontjaikkal”, részben ezekből a nexusokból születtek meg az izraeli diplomáciai kapcsolatok, illetve „teltek meg” diplomáciai élettel az egyébként már létező kommunikációs csatornák.
A kapcsolatok kezdete
1948. május 21-én a magyar Minisztertanács elvi hozzájárulását adta az Izraellel történő kapcsolatfelvételhez. Az izraeli követség 1948 novemberében kezdett el működni Magyarországon. A követ egy korábbi cionista tisztviselő, az erdélyi Smuel Bencur (Péterfi Endre) volt, aki már 1947 óta Magyarországon tartózkodott mint az Ichud Mapaj baloldali cionista párt Izraelből delegált kiküldötte.1
Az izraeli követség személyi állománya jórészt a korábbi sliachokból/kiküldöttekből tevődött össze, illetve ezenfelül is erős kapcsolataik voltak a korábbi cionista pártokkal, mozgalmakkal. A korábbi mozgalmi élet következtében a magyar zsidóság számára – a kor viszonyaihoz képest – integrált módon működött a külképviselet: a magyar zsidók azt érezték, hogy a követség értük van és az ő érdekeiket is képviseli. Ez világosan megjelent abban, hogy a kommunista hatalomátvétel után rossz helyzetbe kerülő, például kitelepítésre szánt zsidók tömegesen fordultak segítségért a Gorkij-fasori követséghez. Nem a követségen múlt, hogy keveset tudtak segíteni.
Cél az alija
A bevándorlók megszervezése Izrael diplomáciai aktivitásának fő célja volt, hiszen a másik rezidens diplomata, Mos(h)e
Carmilly Weinberger, Weinberger Mózes (1908-2010), korábban rabbi Kolozsváron, aki alkonzulként és kulturális attaséként is ismeretes volt, szintén „alija tisztviselő” volt.2 A nagykövet, az 1917-ben Bécsben Georg Überall néven született Ehud Avriel (1917–1980) 1949 februárjában adta át megbízólevelét, és szinte az első pillanattól kezdve tárgyalásokba bocsátkozott a kivándorlásról3. Avriel Csehszlovákiában és Magyarországon képviselte Izraelt, de nem Budapesten tartózkodott állandóan, hanem Prágában.4
1949. október 20-án – hosszas és többfordulós tárgyalások után 3100 ember kivándorlásáról született megállapodás5. Az egyezmény szerint ebből ezer fő családegyesítés kapcsán mehet ki, kétezer fő 65 év feletti kivándorló, 40 fő a vezető cionisták és 60 fő a családtagjaikból kerülhet ki. Ezeket az utóbbi helyeket pártalapon osztották fel. A kivándorlók – elvben – 5000 forintot vihettek magukkal. 1952 augusztusáig a 3100-ból már 2800 fő Izraelben volt. Ugyanakkor sikeresek voltak a vagyontranszferrel kapcsolatos megállapodások. Az 1949 januárjában elfogadott kereskedelmi egyezmény lehetővé tette Izrael számára, hogy a megvett javakért magyar fizetőeszközben fizessen, ami azt is jelentette, hogy Izrael használni tudta a kivándorlók eladott értékeit (illetve az ebből származó összeget), melyet később az illető megkapott.6 Magyarország pedig beleegyezett abba, hogy izraeli exportja értékének 27,5%-áért izraeli termékeket vásárol.
Elhidegülő kapcsolatok
A már korábban is megfigyelhető, cionistaellenes vegzálások a szövetség 1949. márciusi feloszlatása és egyes kivándorló csoportok elfogása után újabb és minden eddiginél radikálisabb korszakába lépett. Izrael Állama nem csak hogy nem lépett „forradalmi” útra, hanem az 1949. január végén megtartott választásokon a szociáldemokrata irányultságú Mapaj párt lett a kormányerő. Ráadásul a jobboldali és vallásos erők is komoly súlyt szereztek maguknak, és David Ben Gurion a progresszívekkel és a vallásosokkal együtt alakított kormányt. Új korszak kezdődött, Kelet-Európában bizalmatlanul szemlélték Izraelt, a titkosszolgálatok pedig megfigyelés alatt tartották az izraeli követségeket.
Folyamatos harc dúlt a magyar és az izraeli kormány között a kivándorlók számát illetően, és a magyar hatóságok minden egyes csoport kiengedését az Izraelből Magyarországra visszavándorolni akaró magyar zsidók (voltak ilyenek) minél zavartalanabb „kiengedéséhez” kötötték.
A cionista mozgalom 1949 tavaszán történt feloszlatása után az izraeli diplomáciai testület arra az álláspontra helyezkedett, hogy tevékenysége nem veszélyeztetheti a helyi zsidó közösséget, így a helyi hivatalos zsidósággal való kapcsolatait is a minimálisra korlátozódtak. Attól is tartózkodtak az izraeli tisztviselők, hogy nyilvános vagy félnyilvános rendezvényeken zsidó személyiségekkel együtt vegyenek részt. Nem kezdeményeztek kapcsolatokat, ugyanakkor reagáltak, hogy ha megkeresték őket ezzel. A későbbi visszaemlékezések szerint naponta 50-60 zsidó kereste meg a követséget és általában is 2-300 ember értesült a követség munkájáról, tevékenységéről. A követség diplomatáinak otthonaiban tartott rendezvényekre (hanuka, purim stb.) meghívták az embereket, és a Függetlenség Napi (jom haacmaut) fogadásokra is sokan eljöttek.
A követség hivatalos tájékoztató füzeteket is megjelentetett, amelyeket másolatokban terjesztett: 27 ilyen szám jelent meg 1948 és 1950 között. 1950-ben egy korábbi cionista vezetőt, dr. Gellért Endrét alkalmazta az izraeli követség – mint információs tisztviselőt – és ennek nyomán havi, majd heti rendszerességgel adták ki – ezer-ötezer példányban – ezeket a brosúrákat.
1950 júliusában Smuel Eljasiv (Samuel Friedman) váltotta Ehud Avrielt (július 13-án adta át megbízólevelét Budapesten), aki szintén Prágából irányította a követség ügyeit.7 Bencur „helyi” misszióvezetőként, első titkárként és konzulként maradt Budapesten, és 1951 elejétől ő vezette a budapesti követséget. Eljasiv 1951-től moszkvai nagykövet lett, majd őt váltotta 1952-ben Avner Gershon (Hirsch), az új nagykövet.8 A Németországban, 1919-ben született diplomata nagyon aktív volt, de 1953-ban már Londonban folytatta tovább diplomáciai pályáját, nem maradt sokáig Magyarországon.
„A zsidók nem annyira boldogok Magyarországon”
Az izraeli követség meglehetősen bátran interveniált (igazából egyedül) a kitelepítettek érdekében 1951-ben, főleg azok érdekében, akik rákerültek az 1949-es megállapodás kivándorlási listájára.9 Ez tulajdonképpen legitim akció volt a potenciális állampolgárok érdekében. George Garai szerint egy második szintet jelentett az, hogy a védelemért folyamodó budapesti zsidókra hivatkozva az izraeli követ az alija potenciális tömegét tudta „felmutatni”, amikor a magyar hatóságokkal tárgyalt. A kitelepítések első hulláma után az izraeli követség – állítólag – naponta több száz belépési engedélyt adott ki, és Bencur hetente kétszer tájékoztatta a magyar Külügyminisztériumot, azzal a céllal, hogy a magyar hatóságok belássák, a zsidók nem annyira boldogok Magyarországon. Ezt a megállapítást egy 1951. július 16-i jelentés is alátámasztja, amely leírja azt, hogy a követség olyan igazolványok kiosztását kezdte meg, mely azt igazolja, hogy a követségen jelentkezőt a kivándorlásra előjegyezték. Kérdőíveket töltettek ki az emberekkel, hogy kérik a kivándorlásukat. Egy állambiztonsági ügynök július 2-án jelentette, hogy Péterfi Endre (Smuel Bencur) követ dr. Kalmár György budapesti ügyvéddel közölte: „…A követségnél naponta megforduló több száz főnyi tömeggel a követségnek az a célja, hogy ezzel demonstráljon a kormány felé bizonyítva azt, hogy a magyarországi zsidók a Magyarországról való kivándorlás mellett foglalnak állást…”10
Forradalom, szuezi válság és a következmények
1953 és 1956 között Katriel Katz volt a budapesti izraeli nagykövet, őt váltotta Meir Tuval – 1959-ig. Tuval figurája olyan szempontból érdekes volt, hogy kényes világtörténelmi helyzetben vezette az izraeli nagykövetséget. Izrael élénk figyelemmel kísérte a magyar forradalmat, főleg abból a szempontból, hogy érik-e támadások a magyar zsidóságot, illetve hogy milyen kivándorlási lehetőségek nyílnak.11 Katriel Katz nagykövet távozása után, a bécsi követ, a már ismert Smuel Bencur Budapestről is informálta a jeruzsálemi külügyminisztériumot a történésekről.
Rafi Vago – amúgy kolozsvári születésű – történész, a Tel Aviv-i egyetem szenior tanára egy előadásában (2016. november 22. – Maszua) részletesen kitért az 1956-1957-es forradalomra és megállapította, hogy a közvélekedéssel ellentétben két hulláma volt a kivándorlásnak: az egyik illegális (amikor mindenki ment, engedélyek nélkül), a másikat viszont támogatta az újonnan felálló Kádár-kormány. Golda Meir, Izrael új külügyminisztere 1956 novemberében New Yorkból azért sürgönyözött, hogy a Budapestre delegált izraeli nagykövet, Meir Tuval (aki, bár augusztusban nevezték ki, csak november 20-a után érkezett meg Budapestre) még ne adja át a megbízólevelét a Kádár-kormánynak, hiszen így is kritizálták Izraelt, hogy szóba áll az új magyar rezsimmel, mely szovjet szuronyok segítségével került hatalomra. Az új kormány kiengedett magyar zsidókat, akik 200-300 fős konvojokban Jugoszlávián keresztül mentek ki a legnagyobb titokban, és 60 kilót vihettek magukkal személyenként.12
1956-ban Izrael háborúba keveredett Egyiptommal, ez volt az ún. szuezi válság egyik következménye. 1956-1957 során kb. 8700 bevándorló érkezett Izraelbe Magyarországról. Dan Reisinger, magyar származású Izrael-díjas grafikus 1956 végén készített egy plakátot, amely egy menekülő családot ábrázolt háttérben a magyar zászlóval. Munkájával a forradalomra és menekültekre akarta felhívni a figyelmet, amit – mivel akkor éppen Svájcban tartózkodott – a Vöröskeresztnek adott át, hogy azt szabadon felhasználhassa.
Az 1960-as években szolid mederben folytak a diplomáciai kapcsolatok, majd az 1967-es hatnapos háború következtében az összes kelet-európai szocialista ország (a „különutas” Románia kivételével) megszakította kapcsolatait a zsidó állammal. „Felhívtak a Külügyminisztériumba Beck István osztályvezetőhöz, aki szóbeli jegyzéket adott át az izraeli kormány részére, melynek a lényege az volt, hogy ha az izraeli kormány nem szünteti meg a Szíria elleni hadjáratot, akkor az a veszély áll fenn, hogy Magyarország megszünteti a diplomáciai kapcsolatait Izraellel. Másnapra kérték a választ – emlékezett vissza David Giladi újságíró, az akkori izraeli nagykövetség élén álló ügyvivő. – Egy héttel a hadjárat elindulása után Beck István újra felhívott, hogy sajnálattal közli: a magyar kormány elhatározta, hogy megszünteti a diplomáciai kapcsolatait Izraellel.”13
Megújuló kapcsolatok
A gorbacsovi szovjet nyitás következményeként a kelet-európai államok közeledni kezdtek Izraelhez. Magyarország és Izrael között Svédországon keresztül folytak a tárgyalások, és kisebb megállapodások után Budapesten Horn Gyula és Mose Arensz külügyminiszterek Budapesten 1989. szeptember 18-án aláírták a teljes körű kapcsolatfelvételről szóló megegyezést: eszerint nagykövetségek nyíltak (ismét) Budapesten és Tel Avivban.14
A korábban anticionista politika megtört, a reformszocialisták kezdeti pozitív lépései után a győztes kormányzó jobbközép vezetője, Antall József miniszterelnök 1990. július 8-án, a magyar zsidó mártírok emlékművénél elmondott beszédében világosan kimondta, hogy a magyar kormány a zsidó kivándorlást legitim opcióként fogja fel.15 Izraeli oldalról pedig nemcsak a magyar származású izraeliek vonzása volt fontos, de általában a Magyarországra irányuló turizmus és gazdasági befektetések is szerepet játszottak a kapcsolatok megerősítésében. A Tel Aviv-i Pinkasz utcában lévő magyar nagykövetség nem csak központi elhelyezkedése miatt vonzotta és vonzza az izraelieket: az egyszerűsített honosítás révén könnyebben magyar állampolgársághoz juthatnak a magyar ajkú izraeliek.
1991-ben Antall József Izraelbe látogatott, Chaim Herzog izraeli államfő pedig Budapestre. Göncz Árpád magyar köztársasági elnök látogatása következett 1993-ban, ám a diplomáciai nagyüzem nem állt meg. 2004-ben Moshe Katsav izraeli államfő Budapestre látogatott, jelenlétében történt meg a Páva utcai Holokauszt Dokumentációs Központ megnyitása. 2008 tavaszán Sólyom László akkori köztársasági elnök viszonozta Katsav látogatását.
Erősödő kapcsolatok
2009-ben Benjamin Netanjahut (Likud) választják miniszterelnökké, széleskörű jobboldali koalíciós kormányt alakított és lassú külpolitikai irányváltásba kezdett. Ez természetesen nem befolyásolta a magyar-izraeli diplomáciai kapcsolatok mindennapjait, melynek során Bajnai Gordon akkori magyar miniszterelnök Izraelbe látogatott, majd 2012-ben Áder János köztársasági elnök utazott Izraelbe.
A két ország között – ezek alatt az évek alatt – számos egyezmény született, mára pedig hatékony filmegyezmény és izraeli diákoknak is biztosított Stipendium Hungaricum program is segíti a két ország közötti kulturális interakciót. A két ország közötti K+F megállapodás forráskeretét pedig többszörösére emelték a felek.
A már említett magyar-izraeli politikai közeledés lényege az, hogy a zsidó állam számára felértékelődtek a bevándorlással kapcsolatosan fenntartásokkal élő (és ennek az EU különböző fórumain hangot is adó), az izraeli politikai dilemmákat megérteni látszó közép-európai EU-s országok, a V4-ek, míg a Visegrádiak számára Izrael remek transzatlanti kapcsolatai jelentettek plusz többletet. Ennek a közös érdeknek a logikus folyományaként 2017. július 16-19-e között Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök háromnapos látogatást tett Budapesten, ahol – amellett, hogy Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel is tárgyalt – V4-es találkozó is zajlott. Az izraeli miniszterelnök meghívta a V4-es országokat Izraelbe, a következő találkozóra.
A következő lépésként Orbán Viktor miniszterelnök – népes delegáció kíséretében – 2018. július 18-20. között látogatott Izraelbe, minden eddiginél komolyabb hang-
súlyt adva annak, hogy mind a két fél a kapcsolatok eddigieknél is szorosabbra fűzésében érdekelt.
A szerző történész
(NKE ÁKK Molnár Tamás Kutatóintézet),
2012 és 2016 között Magyarország oktatási- és kulturális szakdiplomatája a Tel Aviv-i nagykövetségen
1 http://mfa.gov.il/memorial/Pages/PerpetuatedPages/Bentzur-Shmuel.aspx; Bencur Kolozsváron született 1906. július 15-én, 1934-ben vándorolt ki Palesztinába 1973. április 29-én halt meg.; 2 George Garai, The Policy towards the Jews, Zionism and Israel of the Hungarian Communist Party. London, The London School of Economics and Political Science 1979 (PhD Thesis). 188-197. ; (A továbbiakban: Garai); 3 Smuel Bencur valamilyen szinten (és különböző beosztásokban) 1952-ig Magyarországon maradt, majd 1952-től az izraeli Külügyminisztérium Kelet-Európai Osztályának helyettes vezetője, majd 1953-tól 1955-ig vezetője lett.; 4 http://mfa.gov.il/memorial/Perpetuated/Pages/Ehud-Avriel.aspx; 5 1949. október 20. A Magyar Népköztársaság és Izrael Állam kivándorlási egyezménye. In: MNL XIX-j-1-k. 11401/1949.; Garai november 30-ra datálja az egyezményt. Itt 3100 ember kivándorlásáról született megállapodás. Az egyezmény szerint: ebből ezer fő családegyesítés kapcsán mehet ki, kétezer fő 65 év feletti kivándorló és 40 fő a vezető cionisták és 60 fő a családtagjaikból kerülhet ki. Ezeket az utóbbi helyeket pártalapon osztották fel: a Mapaj, a Mapam, a Mizrachi és a Klal 9-9, a revizionisták és a WIZO 1-1 helyet kaptak. A kivándorlók – elvben- 5000 forintot vihettek magukkal. Az első 11 hónapban 1800 ember vándorolt ki. 1950 őszén megtorpant, majd 1951-ben újra kezdődött a folyamat. 1952 augusztusáig a 3100-ból már 2800 fő Izraelben volt. 173-180.o. In: Garai: The Policy…; 6 Magyar limit nem volt, viszont az izraeliek családonként 15-20 ezer forint értékű holmi kivitelét engedélyezték.; 7 Eliashiv 1899.október 11-én született Pinszkben, Oroszországban, 1934-ben vándorolt ki Palesztinába. 1955. június 20-án halt meg. In: http://mfa.gov.il/memorial/Perpetuated/Pages/Samuel-Eliashiv.aspx; 8 http://mfa.gov.il/memorial/Perpetuated/Pages/Avner-Gershon.aspx; 1933-ban vándorolt ki Palesztinába. 1991. január 22-én hunyt el.; 9 Kovács András: Magyar zsidó politika a háború végétől a kommunista rendszer bukásáig. In: Múlt és Jövő 2003/3. 5-39.; 10 Jelentés. Budapest, 1951. július 16. Tárgy: Cionista vonal. In: Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára – 3.1.5. O-17169; 11 Cvi Erez: A budapesti Gorkij fasor jelenti Jeruzsálemnek : Az izraeli külügyminisztérium dokumentumaiból. In: Világosság, 1992/10. 794-799.; 12 https://www.korosiprogram.hu/hirek/konferencia-az-1956-os-forradalomrol-izraelben; 13 https://index.hu/belfold/tegnapiujsag/2008/06/11/1967_magyarorszag_megszakitja_diplomaciai_kapcsolatait_izraellel/; 14 Joszef Govrin: Egyszerre csak egy lépés. Izraeli-magyar kapcsolatok 1967-1989. In: http://www.nemzetesbiztonsag.hu/cikkek/josef_govrin-egyszerre_csak_egy_lepes___izraeli_magyar_kapcsolatok__1967_1989.pdf; 15 https://antalljozsef.igytortent.hu/beszedek/politikai-beszedek-interjuk/140-magyar-zsido-martirok-emlekmuvenel.html
Megjelent: Egység Magazin 28. évfolyam 109. szám – 2018. augusztus 15.